"Úgy tűnik van bűnös vidék Fejér megyében, avagy mit jelent a szocialista kormánynál a kompenzáció?"
Tisztelt Miniszter Úr!
A Székesfehérvári IBM bezárását követően iparűzési adó kompenzáció következményeként Székesfehérvár önkormányzata másfélmilliárd forintot kapott. Köztudott, hogy az IBM 2002. évig adókedvezményben részesült, így az odaítélt támogatásnak megfelelő bevétel soha nem is keletkezett. Szintén köztudott, hogy az IBM-ből elbocsátott dolgozóinak jelentős része a megye hátrányos helyzetű településeiről járt be. Ezeken a területeken jelentősen növekszik a munkanélküliség, csökken az ott élők befizetett személyi jövedelem adója, ebből kifolyólag az érintett önkormányzatoknak alacsonyabb lesz a költségvetésből, visszajutatott bevétele.
Tisztelt Miniszter Úr!
Tervezik-e az amúgy is nehéz helyzetben lévő településeknek a székesfehérvárihoz hasonló kompenzációját? Nekik is valós bevétel kiesésük keletkezik, amellett, hogy szociális költségeik is jelentősen nőni fognak
Várom szíves válaszát!
Budapest, 2003. január 23.
Lengyel Zoltán
Fidesz- Magyar Polgári Párt
*** a válasz ***
Tisztelt Képviselő Úr!
Való igaz, hogy Székesfehérvár önkormányzatának 2003. évi adóerőképessége csökkent az előző évihez képest. Nincs szó azonban arról, hogy ennek okán egyedi elbírálásban részesülve 1,5 milliárd forint központi támogatást kapott volna.
A valóság ezzel szemben az, hogy a Magyar Köztársaság 2003. évi költségvetéséről szóló 2002. évi LXII. törvény 4. számú melléklete B)/III./2.2.1. pontjában - minden iparűzési adórendelettel bíró önkormányzat számára - biztosított lehetőséggel élve pontosította a központi számítások szerinti iparűzési adóerőképességét.
Ez azt eredményezte, hogy a jövedelemkülönbség mérséklése során mintegy 800 millió forinttal csökkent Székesfehérvár "beszámítása", azaz hozzájárulása a gyengébb jövedelmi hátterű önkormányzatok forráskiegészítéséhez.
Természetesen amennyien a ténylegesen befolyt 2003. évi iparűzési adóbevétel eltér a pontosítottól, annak a beszámításra gyakorolt hatásával Székesfehérvár önkormányzatának is el kell számolnia.
Az IBM-nek nyújtott kedvezményekre tett megjegyzésével összefüggésben meg kell jegyeznem, hogy a jövedelemkülönbség-mérséklő rendszer számítási alapja nem a ténylegesen befolyt, hanem az elérhető iparűzési adóbevétel. Így a települési önkormányzatok által biztosított kedvezmények miatti iparűzési adó bevételkiesése nem befolyásolja az adóerőképességet.
A különböző településekről bejáró IBM-dolgozók személyi jövedelemadó kiesésének hatása csak két év múlva jelenhet meg az érintett önkormányzatnál, a lakhely szerinti személyi jövedelemadó összegben. A jövedelemkülönbség-mérséklő mechanizmusnak éppen az a célja, hogy tompítsa a településkategória-átlagot jócskán meghaladó, illetve az attól elmaradó helyi bevételekben jelentkező különbségeket. Jelen esetben az esetleges SZJA-kiesés a 2005. évi jövedelemkülönbség mérséklése során kerül figyelembevételre.
Ami az önkormányzatok szociális költségeinek biztosítását illeti, emlékeztetem Képviselő urat, hogy 2003-tól a rendszeres segélyekre fordított önkormányzati kiadások immár 90%-át megtéríti a központi költségvetés, szemben a korábbi évek 75%-ával.
Budapest, 2003. február 3.
Üdvözlettel:
Dr. László Csaba
h. Burány Sándor