Az eset nem ellentmondások nélküli, hiszen Robert Fico miniszterelnök még három nappal a BT-szavazás előtt is azt nyilatkozta: országa semmiféle határmódosítással nem fog azonosulni, sőt határozottan ellenzi, hogy bármi is történjen Belgrád egyetértése nélkül. A hivatalos szlovák álláspontot három nappal ezt megelőzően határozatban is rögzítette a szlovák parlament. A dokumentum olvasata azonban olyannyira tetszőleges, hogy azt a szlovák ellenzéki és kormánypártokkal szemben egyedül nem támogató Magyar Koalíció Pártjának (MKP) frakcióvezetője "érthetetlennek és alibistának" nevezte. "Győzött a hamis szláv szolidaritás" - kommentálta a pozsonyi szavazás után a határozatot az MTI-nek nyilatkozó Bárdos Gyula.
A BT-szavazás során kiderült: mégsem az győzött, hanem a pragmatizmus, hiszen Pozsony nem engedheti meg magának, hogy az Európai Unió és a NATO tagjaként az ENSZ-ben olyan szenvedélyes hazafisággal vágjon magának különösvényeket, amilyennel szenvedéllyel ezt odahaza megteszi.
Magyarán szólva: amíg odahaza Ján Slotával a szlovák honatyák az ellenzéki térfélen is maradéktalanul képesek azonosulni, amíg a miniszterelnök azt mond, amit jónak lát, a diplomáciája nem mindig cselekedheti meg ugyanazt. Ez történt most. Ján Kubis külügyminiszter és Robert Fico miniszterelnök Koszovói kérdésben tanúsított álláspontja - enyhén szólva - nem egyezett.
A külügyminiszter - diplomata és nem pártpolitikus lévén - eleve tudta, hogy Martii Ahtisaari ENSZ-különmegbízott koszovói rendezési terve a világszervezetben döntő támogatásra számíthat. A kezdet kezdetén erről könnyedén meg is győzte a szlovák parlament külügyi bizottságát: akkor a testület megszavazta az Ahtisaari-tervet. Igen ám, csakhogy miután híre ment, hogy Boris Zala, a külügyi bizottság elnöke, Robert Fico szociáldemokrata (Smer-SD) pártjának alelnöke az egyik televíziós csatornán úgy vélekedett, hogy a koszovói forgatókönyv a szlovákiai magyar autonómia-törekvéseket segítő precedens lehet, a szlovák pártok rendre felriadtak és kánonban ellenezték az koszovói rendezés tervét. A rövid parlamenti határozat fölött két napig vitatkozott a ház.
Kedden New Yorkban bebizonyosodott, hogy hasztalan volt a pozsonyi fáradozás. De mert esetenként New York messzebb esik Pozsonytól, mint Pozsony New Yorktól, a pozsonyi és a New York-i határozatok értelmezése és magyarázása közti különbség is jelentős eltéréseket mutathat.
MTI - fidesz.hu