fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Simonyi Nemzetközi Űrállomáson
2007. április 10., 08:25
Huszonhét év óta először magyar nyelvű beszélgetés hangzott el a Föld és a világűr között hétfő este közép-európai idő szerint 11 óra tájban, amikor a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) frissen megérkezett Charles Simonyit öccse, Simonyi Tamás köszöntötte a Moszkva melletti Koroljovban lévő Repülésirányító Központból rádión. MTI tudósítás.

Az amerikai-magyar űrturista, aki még nem szokta meg teljesen a súlytalanságot, fejjel lefelé lebegett a fejére tett fülhallgatóval az első űrbeli rádióbeszélgetésen, amelyet a Szojuz TMA-10-es űrhajóval vele érkezett két profi kozmonautával, Oleg Kotovval és Fjodor Jurcsihinnal, valamint az ISS-en őket fogadó egy orosz és két amerikai űrhajóssal, Mihail Tyurinnal, illetve Michael Lopez-Alegriával és Sunita Williamsszel együtt folytattak orosz és amerikai űrhivatali vezetőkkel, de főleg a hozzátartozóikkal és barátaikkal.

A Szojuz TMA-10-es közép-európai idő szerint hétfő este 9 óra 10 perckor dokkolt az ISS-hez, majd Kotov, Simonyi és Jurcsihin pontban fél 11-kor (a tervezettnél 25 perccel előbb) úszott át a Szojuzból a kinyitott zsilipkamrán át az űrállomásra, ahol a bennlakók megölelték őket.

"Huszonhét éve nem volt magyar kommunikáció az űrből" - köszöntötte Simonyi Tamás a bátyját, aki aztán az első magyar űrhajóssal, Farkas Bertalannal váltott néhány szót, megköszönve neki élménybeszámolóit és tanításait. Farkas Bertalan is tiszta szívből köszöntötte a "második magyar kozmonautát" anyanyelvükön. Farkas Bertalan, mint az MTI kérdésére ő maga megjegyezte, 1980-ban nyolc napot töltött a világűrben, míg Simonyi 12 napos űrutazást tesz. Igaz, Farkas kétéves, profi kiképzésben részesült, míg Simonyi felkészülése néhány hónapig tartott csupán.

A két magyar előtt Simonyit közeli barátnője, Martha Stewart, az ideális életvitel amerikai tévésztárja is köszöntötte "úttörőként a Földön kívül". Ha Charleshoz fűződő viszonya valaha is az eljegyzésig jut, arra semmiképp sem egy olyan nagyívű esemény alkalmával kerül sor, mint amilyen egy űrutazás - cáfolta a latolgatásokat az MTI-nek is Stewart, aki egyébként többször járt Magyarországon, utoljára három esztendeje.

Simonyi, aki április 20-án tér vissza a Földre a már fél éve az ISS-en szolgáló Tyurinnal és Lopez-Alegriával, négyféle kutatómunkát is végez az ISS fedélzetén. Így önmagán vizsgálja az izmok sorvadását a súlytalanság körülményei között, és méri az őt érő kozmikus sugárdózist a Pille nevű, magyar gyártmányú műszerrel, amellyel még Farkas kezdte a kísérletezést. Továbbá tanulmányozza az ISS-en élő mikroorganizmusokat, és elemzi az ISS-re különböző időpontokban került videokamerák CCD mátrix érzékelőinek állapotát.

Simonyi rádióamatőr-szeánszokat is tervez, amerikai útlevelébe beüti majd az ISS pecsétjét, magyar gyermekrajzokat lát el kézjegyével, s lesznek nála amerikai, magyar és orosz zászlók is, amelyek emblémái szkafanderét is díszítik. Az 58 éves informatikus, aki a Microsoft szoftvercég Word és Excel programjának atyjaként vált ismertté, s akit a Forbes magazin a négyszáz leggazdagabb amerikai közé sorol, 25 millió dollárt fizetett az űrkalandért médiajelentések szerint.

Jurcsihin és Kotov ugyancsak féléves missziót teljesít az ISS-en, míg a decemberben, amerikai űrsiklón érkezett Sunita Williams nyárig marad.


MTI - fidesz.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Simonyi oldja az orosz űrmissziók szigorú formáit