Írói ethosza, a klasszikus értelemben vett erdélyi polgári értékrendben gyökerezett. Korai publicisztikai tevékenységével a diktatúrák, a totalitárius, nacionalista és xenofób társadalmi erőszaktétel ellen szállt síkra kivételes bátorsággal.
Tucatnyi meséskönyve - nagy klasszikus elődeihez méltón életkortól függetlenül - mindenkihez szól. Varázslatos meseregényei, az igazságról, emberségről, tisztességről, szeretetről, reményről megfogalmazott - a korban egyedülálló - hitvallással érnek fel.
Színdarabjait (Barbár Komédia, Noé Bárkája, Jerikó, Ti földi istenek) a hatvanas évektől kezdve az erdélyi színházak mindegyike évtizedeken át folyamatosan játszotta. A hetvenes évek végétől jelentek meg felnőtt regényei, melyekben a Trianon előtti és utáni erdélyi társadalmat örökítette meg emberi sorsokon keresztül (Orsolya, Bizalmas jelentés egy fiatalemberről, Mindenkinek nehezebb, mint másnak - Emmi, Gina -, Kolozsvári milliomosok).
Az író 1999 októberében a Magyar Köztársaság Kiskeresztje érdemrend, 2002 március 15-én Kossuth díj kitüntetésben részesült.
P. Szabó Ernő, MNO
fidesz.hu