"Nincsenek tisztán jogi mechanizmusok a válság megoldására" - véli Jurij Zabjaka, a Hramatszkij és Társai ügyvédi iroda alelnöke.
Teljes a zűrzavar a törvényhozás feloszlatását vitatott érvekkel indokló Viktor Juscsenko Nyugat-barát elnök, a rendeletet elutasító kormány, a feloszlatott parlament továbbra is ülésező többsége és a munkavégzésében akadályozott központi választási bizottság között.
Az elnöki rendelet alkotmányossági normakontrolljának kimenetele nem látható előre. A 18 tagú alkotmánybíróság hat-hat tagját az elnök, a parlament és a bírói kar jelöli.
"Juscsenko nem lehet biztos az elnöki keretben kinevezett bírák lojalitásában, hiszen felüket még elődjétől, Leonyid Kucsmától örökölte" - írta az Ukrajinszka Pravda című internetes hírportál.
A bírák "politikai színezete" nem feltétlenül függ attól, melyik keretben kerültek kinevezésre, és attól, hogy a Janukovics-párti Kelet-Ukrajnából vagy a Juscsenko-párti Nyugat-Ukrajnából származnak-e - írta az Ukrajinszka Pravda.
A személyi védelmét kérő öt bírából hármat Juscsenko jelölt, egyet-egyet pedig a parlament és a bírák.
A bírákat korrumpálni nagyon nehéz. Ez egy nagyon szűk közösség, és egy hirtelen véleményváltás bogarat tenne a többiek fülébe - véli a hírportál.
"A helyzet kényes, és a bíráknak választaniuk kell, hogy a törvény betűjét vagy a szellemét követik. A válság kellős közepén az indokaik óhatatlanul politikaiak lesznek " - véli Zabjaka.
Juscsenko elnök ugyanakkor azt sérelmezi, hogy túlpolitizálják az alkotmánybíróság munkáját, ami azzal fenyeget, hogy lejáratják a testületet. Ugyanakkor saját maga adta meg a jogi csatározás alaphangnemét azzal, hogy nem az alkotmánynak a parlament feloszlatására vonatkozó jogát szigorúan behatároló cikkével indokolta a döntését, hanem azzal, hogy "ez a kötelessége".
"Az alkotmány nem említ ilyen 'kötelességet'" - mutatott rá Viktor Muszijaka volt parlamenti képviselő, az alkotmány egyik kidolgozója a Dzerkalo Tizsdnya című hetilap legutóbbi számában.
"Az elnöki rendelet figyelmen kívül hagyása szintén ellentétes az alaptörvénnyel. Az az ígéret, hogy a rendeletet csak az alkotmánybíróság döntése után végre hajtják végre, tudatlanság vagy jogi nihilizmus jele" - közölte a szakértő.
Az alkotmány ugyanakkor előírja, hogy a leköszönő parlament mandátuma akkor jár le, amikor az új törvényhozás első ülését tartja.
Egy másik nagy kérdőjel a május 27-re kiírt előre hozott parlamenti választás sorsa, amelyet az oroszbarát kormánykoalíció egyelőre nem tervez megtartani.
"A kormány még mindig nem biztosította a pénzt a szavazáshoz, és a kelet-ukrajnai Luhanszk város bírósága megtiltotta a választási bizottságnak, hogy készüljön a voksolásra" - közölte Andrij Mahera, a központi választási bizottság tagja. Őt egyébként a feloszlatott parlament megfosztotta megbízatásától. Juscsenko büntetőjogi eljárást helyezett kilátásba mindazokkal szemben, akik akadályozzák a választási folyamatot.
Az ukrán alkotmánybíróság kedden jelentette be, hogy április 17-ig elhalasztotta az április 2-án aláírt elnöki rendelet ellen a kormánypárti parlamenti többség képviselői által benyújtott alkotmányossági óvás eredetileg szerdára tervezett tárgyalását.
MTI - fidesz.hu