Bodó az MTI-nek szerdán elmondta: a temesvári törvényszék arra kötelezi a felsőoktatási intézmény vezetőségét, hogy vonja vissza a vele szemben hozott szankciót. A BBTE tavaly nyáron részesítette írásbeli figyelmeztetésben a BKB elnökét. Az egyetem fellebbezhet az ítélet ellen.
A BBTE és a BKB közötti háború 2005 őszén kezdődött, amikor a magyar oktatók egy részét tömörítő civil szervezet Erdély fontosabb egyetemi városaiban tüntetéseket szervezett az önálló magyar egyetem visszaállítása érdekében. A BKB-sok a BBTE-n belüli magyar karok létrehozása mellett is síkra szálltak. Azt kifogásolták, hogy a közel tízezer magyar diákot befogadó, s ezzel az erdélyi magyar felsőoktatás legfontosabb intézményének számító egyetemen sérül a multikulturalitás elve, hiszen épületeinek falairól hiányoznak a magyar feliratok.
A felek közötti konfrontáció tavaly ősszel érte el a csúcspontot, amikor Hantz Péter, a BKB szóvivője arra vállalkozott, hogy saját kezűleg helyezzen el magyar feliratú táblákat a BBTE épületeiben. Kísérletét megakadályozták, majd a BKB másik frontemberével, Kovács Lehellel együtt eltávolították az egyetemről.
A BKB-sok több jogorvoslati eljárást is indítottak. Bodó Barna emlékeztetett: tavaly nyáron Hantz Péter ellen is eljártak, de Bodó írásbeli figyelmeztetésénél súlyosabb büntetést szabtak ki rá, azaz megrovásban részesítették. Ezt a döntést Hantz is megtámadta a bíróságon, ügyét a kolozsvári törvényszéken tárgyalják. Ezzel párhuzamosan mindketten panaszt tettek a román oktatási minisztériumnál, de egyelőre egyik oktató sem kapott választ a szaktárcától.
Hantz és Kovács az egyetemről való eltávolításuk ügyében is kétféle úton keresnek jogorvoslatot: egyrészt panaszt tettek az ombudsmannál (akit Romániában a "nép ügyvédjének" neveznek) az egyetem általuk törvénytelennek tartott eljárásával szemben, másrészt pedig munkajogi pereket is indítottak. A román ombudsman már jelezte, hogy megvizsgálja menesztésük körülményeit, a jogi eljárások pedig még folyamatban vannak.
MTI - fidesz.hu