fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A Fidesz nem épít Disneyworldöt
2007. április 12., 13:22
Varga Mihály elmenne a reformokról konzultálni Gyurcsány Ferenc hívására - ha nem kommunikációs trükkről lenne szó. A Fidesz alelnöke úgy véli: azért még nem ítélik "fej- és jószágvesztésre" a Fideszben, ha a radikális adócsökkentés helyett csak adócsökkentésről beszél.

- Készül-e miniszterelnöknek?

- Tudomásom szerint Gyurcsány Ferenc még nem mondott le, és az MSZP-ből sem keresett meg senki ezzel a felkéréssel. A Fidesz szakpolitikusa vagyok.

- S miért akar ismét a Fidesz alelnöke lenni?


- Az őszödi beszéd óta - érthető okból - túl nagy hangsúlyt kapnak a belpolitikai kérdések, és kevesebb idő jut a gazdasági ügyekre. Szeretném, ha a Fidesz még többet foglalkozhatna az ország sorsát meghatározó szakpolitikai kérdésekkel.

- Nem lehet egyszerre Orbán Viktornak, vagy mondjuk, a közgazdászkörökben elismert Surányi Györgynek is megfelelni.


- A politikusnak nem az a dolga, hogy akadémiai székfoglalókat tartson, a szakmai véleményt kell mérlegelnie és közérthetően megfogalmaznia. A szakma pedig eléggé tagolt, nemcsak egy iskola létezik.

- A százszázalékos foglalkoztatottság, a 14. havi nyugdíj milyen gazdasági iskolához tartozik? A Fidesz arról beszélt a 2006-os választások előtt, hogy súlyos válság van. De mesebirodalmat ígértek.

- A Fidesz nem épített semmiféle Disneyworldöt. Minden párt választási programjának van szakmai alapja, mely szakértők javaslata szerint készül el. A Fidesz elképzelései egy nagyobb növekedésben, dinamikusabb állapotban lévő magyar gazdaság kereteibe belefértek volna.

- De már ön is azt mondja, hogy a radikális szót el kell hagynia a Fidesznek az adócsökkentés elől.

- Nem mindegy, hova teszszük a hangsúlyt. Nem az a fontos, hogy a radikális szó kikerül a Fidesz gazdasági programjából. A hangsúly az adócsökkentésen van. Ez az egyik alapvető különbség ma a kormány és a Fidesz gazdasági elképzelései között. Amíg a kormány büntetni akar, és a szankcióktól várja, hogy befolyjanak az adók, a Fidesz ösztönözni kíván, és azt mondja: tegyük érdekeltté az embereket abban, hogy befizessék az adót. Az adócsökkentéseket célzottá kell tenni.

- Minden adócsökkentésnek van egy másik oldala is. Kevesebb lesz a bevétel, tehát mérsékelni kell a kiadást.


- Rossz az a logika, amely csak bevételnövelésre vagy kiadáscsökkentésre épít. Önmagában az még nem megoldás, hogy egy rossz állapotban lévő gazdaságot az állami kiadások csökkentésével próbálnak újraéleszteni. Hogyan lesz ebből felzárkózás? Nagyobb tartalék a növekedésben van, abban, hogy több munkahely legyen az országban, többen fizessenek adót.

- Vagyis: az eredeti program. Ha már megtudták, milyen rossz a helyzet, miért nem korrigálták a 2006-os választási programot?


- Másképp látom. A minden területet érintő adócsökkentés helyett ma már célzott adócsökkentésről beszélünk.

- És készül is az új Fidesz-program? A szocialisták és a kormányoldal szinte már követeli.


- Ez nem szakmai ügy, ez a szokásos politikai-kommunikációs trükk a kormány részéről.

- De ön politikus.


- Szakpolitikus.

- Egy szakpolitikus sajtótájékoztatón harcol a választási bizottság elnöke ellen? Szigeti Péter és Gyurcsány Ferenc konspirációjáról, a vörös csillagról beszél?


- A Szigeti Péter vezette OVB döntését 17 alkalommal bírálta felül a Legfelsőbb Bíróság. Szigeti Péter véletlenül mind a 17 esetben a Fidesz kárára tévedett. Egyébként a választók joggal várják el tőlem, hogy minden téren képviseljem őket.

- Szárnyal a Fidesz népszerűsége, Orbán Viktor a politikusi népszerűségi listán előkelő helyen van. Ha viszont arra kérdeznek rá, hogy ki alkalmasabb miniszterelnöknek, akkor Gyurcsány nem- egyszer megelőzi Orbánt. Kormányképes erő a Fidesz?

- Nem most van választás az országban. Másrészt sokszor bizonyult már tévesnek egy-egy ilyen felmérés. Harmadszor: erre a kérdésre a választók 2006 áprilisában véleményt mondtak. A többség - és ezt mindenkinek tudomásul kell venni - az MSZP-t alkalmasabbnak találta, mint a Fideszt.

- A Fidesz mégis kivonul vagy nem megy el, ha Gyurcsány Ferenc konzultációt kezdeményez.

- Két hete tíz javaslat tárgyalását kértük az Országgyűlésben. Egyet sem hagyott napirendre venni a kormánytöbbség. Gyurcsány Ferenc "működjünk együtt, barátkozzunk" kommunikációs fordulatai mögött valójában merev elutasítás van a kormányoldal részéről. Ha pedig Navracsics Tibor és Semjén Zsolt kezdeményezett ötpárti megbeszélést egy szakértői kormányról, nem jöttek el a kormánypártok. Bocsánat, az MDF ott volt.

- Mint "kormánypárt"?

- Na jó, mint "őfelsége ellenzéke".

- Elmenne egy Gyurcsány Ferenc által kezdeményezett megbeszélésre a reformokról?

- Soha nem hívtak ilyenre.

- Ha hívnák, elmenne?

- Ha nem kommunikációs trükkről, hanem érdemi, szakértők által előkészített tárgyalásról lenne szó, akkor igen. A Fidesz minden fenntartása ellenére a kerekasztal-tárgyalásokon is részt vesz. De a Fidesz nem egyszemélyes párt.

- Jó, hogy Orbán Viktor az egyedüli jelölt az elnöki posztra? Az SZDSZ-ben nagy verseny volt...

- Vannak megosztott és vannak egységes pártok. Az MSZP esetében sem tartottam problémának, hogy egyetlen elnökjelöltjük volt, mint ahogy a Fidesz esetében sem érzem megosztottságnak, hogy több jelölt van a négy alelnöki tisztségre.

- Volt már olyan vitája Orbán Viktorral, hogy a végén az ön igaza érvényesült?


- Ha volt, majd megírom az emlékirataimban.

- Jó, akkor beszéljünk arról: a radikális szó eltűnése az adócsökkentés elől váltott ki ilyen vitát, vagy nem?


- Ez egy szakmai kérdés, és ebben az a véleményem: most csak célzott, a munka terheit és a gyermeknevelést segítő adókedvezményekre van lehetőség. De lesz olyan frissítése a Fidesz-programnak, amelyet a kongresszus hagy valamilyen formában jóvá. Meg kell erősíteni azokat a kereteket, amelyek az elmúlt időszakban elhalványultak, amit mi a polgári Magyarország kereteinek tekintettünk. Megakadt annak a célnak a megvalósítása, amit 1998-ban kitűztünk, s amire 2002-ig kaptunk kormányzati lehetőséget. Arra való egy kongresszus, hogy a mérföldköveket lerakja, és ha kell, ha az ország helyzete megkívánja, módosítson az irányon.

- Sokak szerint nem is igazán tudni, hol van a Fidesz-identitás.


- Rákattintunk a Fidesz választási programjára és elolvassuk.

- Túl sok a "balos" elem.


- Vagy elolvassuk a szövetségi alapító nyilatkozatot, amelyben az elveinket és értékeinket deklaráltuk... Arról, hogy radikális vagy csak célzott adócsökkentésről kell beszélni, lehet több álláspont is a Fideszben. De ez nem jelenti azt, hogy emiatt fej- és jószágvesztésre kellene engem ítélni.

- Azért lehet harc, hogy ki legyen a kongresszus után az "első számú" alelnök? Állítólag Orbán Viktor, ha 2010-ben nem akar miniszterelnök lenni, önt vagy Navracsics Tibort javasolja. A távozása esetén pedig Kósa Lajos pályázhatna sikerrel a miniszterelnök-jelöltségre.


- Számos spekulációt hallottam már a Fidesz jövőjéről, ezt még nem. Nekem úgy tűnik, az MSZP-ben többet foglalkoznak a Fidesz jövőjével, mint az országéval. Olyannyira, hogy a múltkor ezt már Gyurcsány Ferenc is sokallotta.

- Ez a sajtó spekulációja, nem a szocialistáké... De visszatérve a Fideszre, a 2010-es választások előtt meg kell újulniuk?


- Miért kellene?

- Hogy ne legyenek ellenzékben.

- Az önkormányzatokban jelenleg a Fidesz "kormányoz". Másrészt most nincsenek választások.

- Tehát a következő választások előtt kellene megújulni?

- Közhely, de igaz: az életben egy állandó, a változás.

- A parlamenti pártok közül már csak a Fidesz elnöki posztján látunk rendszerváltó politikust.


- Mi a probléma ezzel? Szerintem az a kérdés, kit tekintünk rendszerváltó politikusnak.

- Mondjuk Orbán Viktort, aki ott volt az ellenzéki kerekasztalnál.


- Pontosan erről beszélek. Az éremnek két oldala volt '89-ben is. Voltak, akik a demokrácia oldalán, és voltak, akik az állampárt oldalán álltak. Magyarország miniszterelnöke ma egy olyan politikus, aki '89-ben az egypártrendszer képviselői közé tartozott, aki az ott felhalmozott tőkéjét, miután többpártrendszer lett, a gazdasági életben kamatoztatta. Nagy tévedés azt gondolni, hogy tiszta lappal lépett a politikába. Persze tudom, hogy a történelmi szerepek tárgyilagosabb megítéléséhez legalább fél évszázad kell. De gondoljunk csak arra, hogy 1867-ben még mennyit vitatkoztak az 1848-as forradalom szereplőiről.

- De Kósa Lajos, Rogán Antal, Pokorni Zoltán polgármesterek viszont nem voltak ott a Kossuth téri kordonbontáson Orbán Viktor mellett. Ön viszont igen. Mit érzett, amikor elkezdte a csavart kilazítani a vaskordonon?


- Rogán Antal lekéste ezt, de nem is ez a lényeg. Ez egy olyan figyelemfelkeltő akció volt, amit éppen a demokratikus alapértékek érdekében kellett elvégezni. Éppen ezért tudom vállalni a jogkövetkezményeit is.

- Plebejus állammodell: Orbán Viktor most felfedezett modellje, amit szembeállít az új arisztokrácia "butikos" államával.

- Protestáns közegben nőttem fel, Karcagon, ahol a református hagyományok erősek voltak. Számomra a plebejus gondolat egyszerűséget, visszafogottságot jelent. Ha egy átlagválasztó számára kellene megmagyaráznom, azt jelenti, hogy a legfontosabb dolgokra koncentráljunk, minél kevesebb sallanggal.

Népszabadság - fidesz.hu