fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Lopakodó sztálinizmus Szegeden
2007. április 12., 14:26
A mai napon Szeged M. J. V. Önkormányzata és a Szegedi Szabadtéri Játékok és Fesztiválszervező Kht. emléktáblát illetve domborművet avatott a szegedi Nemzeti Emlékcsarnokban. A dombormű Hont Ferencnek és Buday Györgynek állít emléket.

Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) tiltakozik az ellen, hogy Hont Ferenc domborműve a Pantheonban kapjon helyet. Elismerjük, hogy vannak érdemei a Szegedi Szabadtéri Játékok harmincas évekbeli megszervezésében, ám úgy véljük, egy életművet a maga teljességében kell vizsgálni.

Hont Ferenc mindent megkapott a sztálinista Magyarországon: volt a színművészeti akadémia átszervezője és vezetője, az állami filmvállalat művészeti vezetője, színházigazgató, egyetemi tanszékvezető és Kádár komisszárja 1957-ben; ráadásul még Kossuth-díjjal is kitüntették.
Működése során - többek között - Rákosinak írt kollégáiról feljelentő levelet, s a színházban minden művészeti szempontot felrúgva tette mindenhatóvá a zsdanovi elveket, amivel "méltán" érdemelte ki még baloldali munkatársaitól is a "színházi sztálinizmus szekértolója" minősítést.

Péter László irodalomtörténész professzor, Szeged díszpolgára így vélekedik a mai dombormű-avatásról:
"Buday Györgynek ott a helye, Hont Ferencnek azonban nem. Érdemeit a szabadtéri játékok kezdeményezésében megfelelő helyen emléktáblával illő megörökíteni, de a Pantheonban (az "istenek csarnokában") nincs helye annak az elvakult sztálinistának, aki Szeged másik, valóban világhírű szülöttének, Balázs Bélának intrikusaként 1949-ben talán még halálához is hozzájárult és aki 1957-ben Kádár hűséges szolgájaként a magyar művelődés újrafegyelmezésében vállalt kormánybiztosi szerepet."
Blazovich László egyetemi tanár, a megyei levéltár igazgatója sem támogatja a tervet:
"Hont Ferenc a politikai állásfoglalásától és tevékenységétől függetlenül sem való a Pantheonba. Annál sokkal kisebb jelentőségű személyiség volt."

Az emléktábla felavatásán túl tiltakozunk amiatt is, hogy mind a falat biztosító püspökség, mind az illetékes önkormányzati szakbizottság, mind Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlése elé egy olyan "fehér foltokkal" teli, igencsak cenzúrázott Hont-önéletrajz került, amiből kimaradtak a Hont Ferencre vonatkozó terhelő információk. Így ez alapján az érintettek nem tudtak felelős döntést hozni az emléktábla elhelyezésének engedélyezése tárgyában.

Felkérjük ezért Szeged város (bal)vezetését, a jövőben inkább ritkítsa azon emlékeket, utcaneveket, melyek Szeged kommunista/sztálinista múltját juttatják eszünkbe (Zsukov tér, Engels utca, Marx köztéri domborműve stb.), s ne szaporítsa tovább azokat.

Szeged, 2007. április 12.

Haág Zalán, az IKSZ szegedi elnöke és Miklós Péter, történész, az IKSZ országos alelnöke