fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Százötven éve hullott le a kabai meteorit
2007. április 12., 14:58
Százötven éve hullott le a kabai meteorit, amelyben elsőként mutattak ki a világon szerves anyagot; az évfordulón az érdeklődők megtekinthetik a Debreceni Református Kollégium egyik legféltettebb, egyébként páncélszekrényben őrzött kincsét - hangzott el az intézményben csütörtökön tartott tájékoztatón.

Gáborjáni Szabó Botond gyűjteményigazgató közlése szerint a református kollégiumban húszféle meteoritból csaknem 40 mintát őriznek. A kabai a legnagyobb, 2,5 kilogramm, s a jeles évforduló kapcsán vasárnap első alkalommal rendeznek meteorit kiállítást az intézményben.

Nagy Mihály, a református gimnázium nyugalmazott igazgatója, a kiállítás rendezője emlékeztetett arra, hogy Szilágyi Gábor néhai kabai polgár 1857. április 15-én este 10 óra körül észlelte a meteorithullást. Másnap meg is találta a nagyméretű meteoritot, amely a kabai elöljáróság intézkedése nyomán két héten belül a Debreceni Református Kollégium tulajdonába került. Nagy Mihály tájékoztatása szerint több tényező alapozta meg a meteorit másfél évszázada tartó hírnevét. Egyrészt kúpszerű alakja a légkörön való áthaladás jellegzetességeit mutatja, másrészt ebben a meteoritban mutattak ki a világon elsőként szerves anyagot.

Az elmúlt évtizedben izotópos vizsgálatnak is alávetették a kabai meteoritot, s megtalálták benne a 26-os tömegszámú alumínium izotópot, amely a földön nem, csak a világűrben, a kozmikus sugárzás hatására jön létre. Az MTI érdeklődésére Nagy Mihály elmondta, hogy a Kárpát-medencében legrégebben az 1630-as években Miskolc közelében tapasztaltak meteorithullást, de azt nem találták meg. A későbbi évszázadokban ebben a térségben körülbelül 30 meteorit hullott, s azokból ma is őriznek mintákat. A kabai 150 éves meteorit értékére és különlegességére utal, hogy a londoni British Museum annak idején egy kis darab mintáért 9 másik meteoritmintát adományozott a református kollégiumnak.

Gáborjáni Szabó Botond hozzátette: 3-4 évente ma is megkeresik őket a világ minden tájáról, s mintát kérnek a vizsgálatokhoz. A kollégium igazgatósága azonban mindeddig úgy döntött, hogy a meteoritot egyben tartják, s helyben a debreceni tudósok vizsgálják. A 150 éves évfordulóhoz kapcsolódóan a hét végén meteorit napokat tartanak Kabán - közölte a sajtótájékoztatón Molnár Tamásné, a helyi művelődési ház igazgatója, hozzátéve, hogy ebből az alkalomból a városban elhelyezik a meteorit pontos másolatát is.

MTI - fidesz.hu