fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Egybeesnek az uniós és a magyar érdekek energiaügyben
2007. április 12., 15:37
Olyan európai uniós politikákat kell szorgalmazni, amelyek segítségével Magyarország kiszolgáltatottsága, függése enyhíthető - jelentette ki Orbán Viktor csütörtöki brüsszeli sajtótájékoztatóján.

A Hanns Seidel Alapítvány szervezésében újságíróknak tartott háttérbeszélgetést követően a magyar sajtónak nyilatkozva az Európai Néppárt alelnöke úgy értékelte, az európai érdekek és a magyar érdekek egybeesnek, mindenki abban érdekelt, hogy Európa a számára elérhető mind a négy nagyobb energiabeszerzési forrást bekapcsolhassa a saját gazdasági életébe. Utóbbiak közül ebben a pillanatban már csak a közép-ázsiai terület nem elérhető az EU és Magyarország számára - tette hozzá, kiemelve: arra kell összpontosítani, hogy ezt is bekössék az uniós energiaellátás rendszerébe. Magyarország számára ez Orbán Viktor szerint azt az előnyt jelentené, hogy nemcsak az Oroszország területéről érkező energiaforrások fölött rendelkezhetne, hanem "elérhetővé válnának az oroszországi politikai változásoktól független gazdasági életet élő területek is".

A politikus kifejtette: Oroszország a világpolitika egyik legfontosabb szereplője, energiatartalékai miatt pedig egyre felértékelődik, és ennek tudatában van. Moszkva emellett másképp építi fel gazdasági rendszerét, mint a nyugati államok: a különbözőség fontos eleme, hogy időnkét politikai célokra is használja gazdasági befolyását. Utóbbira láthattunk példát Ukrajnában, Fehéroroszországban vagy Litvániában. - Időnként az embernek az a benyomása is kialakul, hogy Magyarországon sem minden az oroszok akaratától függetlenül történik - fűzte hozzá. Leszögezte: Magyarországnak a nemzeti függetlenséget, saját érdekeinek követését veszélyeztető gazdasági nyomásgyakorlást nem szabad elfogadnia.

Orbán Viktor az Európai Néppárt alapítványa, a Forum for European Studies szervezet tanácskozására érkezett Brüsszelbe. Az Európa, egy kihívás - vízió és realitás című konferenciára meghívták Edmund Stoiber bajor miniszterelnököt és Joseph Dault, az Európai Néppárt európai parlamenti frakcióvezetőjét is. A konferenciával kapcsolatban - az azt megelőzően tartott sajtótájékoztatón - a Fidesz-elnök elmondta: Európa most korszakhatárhoz érkezett, amikor hosszú távú stratégiai kérdésekkel kell foglalkoznia.

Kifejtette azt is, az aktuális kérdések között mindenképpen beszélni kell arról, bölcs dolog-e az EU részéről fenntartani azokat a korlátozásokat, amelyeket a csatlakozáskor határoztak el, köztük, hogy kevesebb mezőgazdasági támogatást adnak, a munkaerő szabad áramlása elé pedig még mindig akadályokat lehet gördíteni. Leszögezte: az idő ezen már túllépett, azok a reflexek, félelmek, amelyek a csatlakozás idején a régi tagállamok irányítóit vezették, nem igazolódtak. Minden különbséget tehát, amelyek a régi és új EU-tagok között fennálltak, ideje eltörölni, áttérni mielőbb a teljes egyenjogúságra.

Egy kérdésre válaszolva pártelnök úgy vélte, "Magyarország jelenleg a beteg ember szerepét tölti be az Európai Unióban", az ország most kudarctörténet Brüsszelben. Hozzátette: "az EU szempontjából ennek az a haszna, hogy ilyet is látnak, megtanulhatják, hogyan lehet egy demokrácia és gazdasági teljesítmény szempontjából élharcosból sereghajtóvá visszaminősülő ország problémáit kezelni". Hangoztatta, hogy Magyarországot annak idején az újonnan csatlakozó országok közül élenjáróként emlegették, "az elmúlt esztendőkben viszont jogos hátratételen ment keresztül, ami kikezdi az önbecsülésünket, és megkérdőjelezi a temérdek elvégzett munkát, amelyet a magyar emberek hoztak áldozatként, hogy Magyarország mielőbb az EU sikeres tagja lehessen, és mielőbb élvezhesse az EU közös pénzének áldásait is".

Az MTI-nek arra a kérdésére, mire számít a konvergenciaprogram közeljövőben esedékes uniós értékelését illetően, Orbán Viktor azt válaszolta: nem lát olyasmit, ami miatt rendkívüli eseményre kellene felkészülni. Megismételte azt a véleményét: Magyarország konvergenciaprogramja elhibázott, és bár az események aszerint haladnak, "ez nem jó hír, hanem rossz hír". - Nem lehet hosszabb távon úgy életképes gazdaságot teremteni, hogy a pénzügyi egyensúlyt egyre szűkülő gazdasági teljesítmény mellett állítjuk elő - jelentette ki -, növekvő gazdaság által létrehozott pénzügyi egyensúlyra és konvergenciakritériumra van szükségünk. Gazdaságpolitikai fordulatra lesz szükség, amely ugyanezeket a konvergenciacélokat kevesebb áldozattal és rövidebb idő alatt lesz képes teljesíteni.

MTI - fidesz.hu