A volt szegedi polgármester ennek kapcsán a két évvel ezelőtt Szegeden tervezett egészségügyi átalakítást, a "szegedi modellt" ért, általa politikainak nevezett támadásokról is beszélt.
- Kezdjük azzal, hogy mivel ért egyet az új törvényben?
- A mostani tervezet nem olyan szigorú, mint a két évvel ezelőtti, hiszen megengedi, hogy az egészségügyi intézmények gazdasági átalakításában szakmai befektetők, így gyógyszergyártók és -forgalmazók, műszercégek is részt vehessenek. Ezt a törekvést támogatom, de emlékeztetnék arra, hogy az Orbán-kormány törvénytervezetében is ez a tágabb befektetői kör szerepelt. Az akkori ellenzék azonban mereven elutasította, hogy szakmai befektetők vegyenek részt a privatizációban, mint ahogyan elvetettek a közhasznú társaságokon kívül minden más gazdasági formát. Ehhez képest a mostani törvénytervezet szabad utat enged a betéti társaságoknak, kft-knek és részvénytársaságoknak is. Tömören: az akkor támadott és a törvénytervezetből kivett lényegi passzusok ma bekerültek a tervezetbe.
- A készülő törvénnyel kapcsolatos aggályai?
- A legnagyobb problémát abban látom, hogy az intézmények működésének átalakításáról szóló törvénnyel nem egy időben születik az egészségügyiek jogállását rögzítő jogszabály. A kettő ugyanis szorosan összefügg egymással. Az átalakítandó kórházakban dolgozó orvosok és nővérek jogbiztonság nélkül elvesztik védelmüket. Annak idején mi a szegedi egészségügyi intézmények átalakításának tervezésekor elkészítettük a dolgozók kollektív szerződésének tervezetét, rögzítettük, mit garantálunk számukra az átalakítás esetén. A 2001-es törvény is együtt kezelte a két fontos területet, míg a mostani tervezetben semmilyen garanciát nem látok a dolgozók védelmére. Az Orbán-kormány kórháztörvénye négy lábon állt, mert rendelkezett mindenről, ami az átalakítással összefügg, a jelenlegi tervezet egy lábon billeg. A másik probléma, hogy nincs társadalmi konszenzus a törvénytervezetről, ami volt a Mikola István idején született törvény esetében. Úgy látom: az egyeztetések célja nem a legjobb változat kialakítása, hanem az egészségügyi intézmények átalakításában érdekelt tőkéscsoportok érdekeinek szolgálata.
- Ismerős mondatok, hasonlók hangzottak el annak idején a "szegedi modell" kapcsán az akkori ellenzék részéről.
- A szegedi egészségügy két évvel ezelőtti átalakításának tervezésekor az akkori helyi ellenzék a politikát a szakma elé helyezve támadta a szegedi modellt. Az én vitapartnerem az az Újhelyi István volt, aki ma a szocialisták médiafelelőse, akkor egészségügyi szakértőként támadta a szegedi modellként ismertté vált átalakítási koncepciót. Az ellenérvek politikai szlogenek szintjén fogalmazódtak meg. Az, hogy a szegedi átalakítás nem valósulhatott meg az ellenzék támadása miatt, körülbelül három évvel vetette vissza a város egészségügyének fejlődését.
Kalocsai Katalin - Délmagyarország online