fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Újabb sikeres rádiókapcsolat Budapestről Charles Simonyival
2007. április 13., 08:38
Újabb sikeres rádiókapcsolatot hoztak létre magyar diákok csütörtök éjszaka Budapestről Charles Simonyival, a magyar származású amerikai űrturistával, aki hétfő óta tartózkodik a Nemzetközi Űrállomáson.

A Puskás Tivadar Távközlési Technikumban megrendezett nyolc perces táv-beszélgetésen az amerikai számítástechnikai programfejlesztő milliárdos hat diák kérdésére válaszolva többek között arról beszélt, hogy a tudományos munka egyelőre számára a fedélzeten előforduló különféle baktériumok vizsgálata és a mások munkáját is hátráltató hátfájás okai. Hozzátette: jól viseli a súlytalanság állapotát, és az űrből nézve "óriási, csendes bolygónak tűnik a Föld". Szakmai pályafutásával kapcsolatos kérdésre megjegyezte: diákként nagy hatással volt rá Zsombok Zoltán mérnök, programozással kapcsolatos nézetei és Gács Béla matematikakönyve is.

Természet Világa című folyóirat, a Magyar Asztronautikai Társaság és a Puskás Tivadar Távközlési Technikum közös szervezésű, nagy sajtóérdeklődést kiváltó eseménye előtti sajtótájékoztatón a kérdező diákokat is bemutatták. A rendezvényen megjelent Charles Simonyi testvére, Simonyi Tamás is, aki a fivéréhez kérdéseket intéző öt diáknak ajándékul átadta a bajkonuri indítóállomásról elhozott, asztronautáknak készített "űrkonzervet" is.

Simonyi Tamás, aki fivérét egy "modern reneszánsz embernek" nevezte, az MTI-nek elmondta: a technika iránt kisgyermek kora óta érdeklődő Károly másodikos gimnazista korában hagyta el Magyarországot, mivel "tehernek érezte az itthoni korlátokat". Egy dániai munkaév után 1968-ban vándorolt ki az Egyesült Államokba. Testvére űrutazási céljaival kapcsolatban közölte: elsősorban diákok körében szeretné népszerűsíteni a természet- és technikatudományokat, valamint tudományos kutatásaival maga is hasznos tagja kíván lenni a távoli kísérletezéseknek, ugyanakkor az űrutazást is szeretné közelebb hozni az emberekhez.

Arra a felvetésre, hogy a 12 napos, mintegy 25 millió dolláros "exkluzív űrkaland" mellett a világ 400 leggazdagabb embere közé sorolt egykori Microsoft vezető milyen összegeket szán kutatók és művészek támogatására, Simonyi Tamás megjegyezte: "ennél az összegnél jóval több pénzt". Alapítványán keresztül több tudományos ösztöndíjat finanszíroz az egész világban, valamint lakóhelyének, az amerikai Seattle városának operatársulatát és több zenekarát vagy kulturális rendezvényt is folyamatosan támogatja - fejtette ki. Legutóbb Bartók Béla művek Seattle-i bemutatását dotálta jelentős összeggel - tette hozzá.

A péntek hajnalba átérő eseményen megjelent még Magyari Béla is, aki 27 éve Farkas Bertalan tartaléka volt az akkori űrutazási programnak. Az MTI érdeklődésére az 58 éves nyugdíjas ezredes közölte: nagyon örül annak, hogy újra magyar hangokat hallott az űrből, "ráadásul egykori kedves tanárom, Simonyi Károly fiát hallhattuk" - fogalmazott. Bár egy évvel ezelőtt megköszönték több évtizedes szolgálatait a Magyar Űrkutatási Irodánál, mégis büszkén mesélte, hogy két gyermeke - az egyik maga is kérdezett a programon Charles Simonyitól - hasonlatos munkakörbe pályázik: a leánya légiirányítónak, míg fia pilótának készül.

Charles Simonyi 2007. április 7-én, magyar idő szerint este 19 óra 31 perckor startolt sikeresen a bajkonuri indítóállomásról a Szojuz-TMA-10-es űrhajón, a fedélzetén két orosz társával, Oleg Kotovval és Fjodor Jurcsihinnal. Az űrturista szabályos kutatóprogramot végez a Nemzetközi Űrállomáson. A "második magyar kozmonauta", aki egyben az ötödik űrturista és a 12. "látogató expedíció" egyetlen résztvevője, négyféle kutatómunkát is végez az ISS fedélzetén. Charles Simonyi április 20-án a jelenlegi, 14. állandó legénység két tagjával, az amerikai Michael Lopez-Alegriával és az orosz Mihail Tyurinnal tér vissza a Földre. Az 58 éves Simonyi az amerikai Microsoft szoftvercég Word és Excel programjának atyjaként vált ismertté.

MTI - fidesz.hu