Az előterjesztés szerint Békés Magyarország egyik legtöbb versenyhátrányt felhalmozott területe lesz az országnak, ha nem sikerül megfelelő forrásokat bevonni a versenyképesség, a foglakoztatás növelésére és a felzárkóztatásra. A dokumentum szerint a térséget az agrárhangsúlyos gazdasági szerkezet mellett az elmaradott infrastruktúra és a korszerűtlen humánerőforrás-szerkezet sújtja, ráadásul elkerülte a rendszerváltás utáni befektetési hullám is. A versenyszféra elmaradt beruházásait a mindenkori kormányzat sem igyekezett megfelelő nagyságrendű, célzott térség- és gazdaságfejlesztési forrásokkal helyettesíteni.
Már érzékelhető továbbá a szomszédos Románia támasztotta konkurencia, s ha nem sikerül a megye elérhetőségén gyorsan javítani, vagyis a 44-es számú főútvonalat négysávúsítani, akkor Békés az unió 2007-es bővítése után létrejött gazdasági térben hosszú időre, esetleg végleg fejlesztési holttérben maradhat.
Domokos László, a közgyűlés fideszes elnöke elmondta, hogy a tervet már elfogadta a Békés Megyei Területfejlesztési Tanács, és már továbbították a régiós tanácsnak, illetve különböző kormányszerveknek is. A terv öt zászlóshajó-programot fogalmazott meg, amelyben egyebek között szerepel a 44-es számú főútvonal négysávúsítása a magántőke közreműködésével, valamint a gazdasági szerkezetváltás, például olyan ipari parkok, illetve inkubátorházak megépítésével, amelyek segítenek a megyei kis- és középvállalkozóinak.
Az egészségipar, illetve a turisztikai fejlesztési programok között megtalálható a már meglévő gyógyfürdők fejlesztése, illetve a természet adta lehetőségek kihasználása. Készülnek ugyanakkor a tervek a békéscsabai repülőtér kifutópályájának meghosszabbítására is. Domokos László - mint mondta - bízik abban, hogy az integrált esélyteremtési terv kedvező fogadtatásra talál mind a régiós tanácsban, mind az ágazati programoknál, de számít a közvetlen brüsszeli forrásokra és a határmenti együttműködéseket támogató alapokra is.
MTI - fidesz.hu