Jogos a kérdés: mire költjük el ezt az irdatlan pénzt? Netán túl sokat fogyasztana az átlagos magyar? Aligha. A felmérések tudniillik arról tanúskodnak, hogy a felvett hiteleket, kölcsönöket a családok már nem a plazmatévékre vagy CD-lejátszókra költik. Még csak nem is hosszabb távra szóló beruházásokra. Sajnos.
A kormányzati megszorítások egyre inkább arra kényszerítik a polgárokat, hogy életszínvonaluk fenntartására, sok esetben pedig túlélésre rendezkedjenek be. Hogy ez mit is jelent családok százezreinek a későbbiekben? Nos, túl sok illúziónk nincs. Ráadásul a helyzet nem túlságosan kedvez a magyar pénzügyi rendszernek sem.
A problémát csak fokozza, hogy a hitelek és kölcsönök egyre jelentősebb részét külföldi devizában veszi fel a lakosság. A vállalati szektor már régóta nem bízik a forintban: a magyar fizetőeszköz 2003-as mélyrepülése óta lényegében csak külföldi pénznemben finanszírozzák működésüket a cégek.
Ami viszont a családok életét megkeserítheti, az az, hogy a mi forintunk - a jelenlegi erősödés ellenére - ingatag valutának számít a kelet-közép-európai régióban. Tavaly ősszel például a 270-280 eurós szintre zuhant, amit bizony megéreztek a törlesztőrészletek fizetői. Nem győzzük hangsúlyozni: állami, kormányzati felelősség a széles körű tájékoztatás vagy éppen a kockázatok megelőzése. Hiszen a kettős valutarendszer lényege tulajdonképpen a sebezhetőségében rejlik.
Eközben arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy még mindig kirívóan magas az államháztartási hiány, és duzzad az államadósság, a folyó fizetési mérleg hiánya pedig az egekben. A nyolcszázalékos alapkamattal bizony nem vagy igen nehezen lehet vállalkozást működtetni. Akárhogyan is, a felsoroltak miatt az euróbevezetés pillanatától egyre inkább távolodunk. Holott a kormány arra vállalt kötelezettséget, hogy mielőbb bevezeti. Már céldátumunk sincs.
Mértékadó szakértők 2014-re jósolják - jobb esetben - a közös fizetőeszköz átvételét. A versenyben Romániával vagyunk csatasorban. Nem árt fejben tartani: 2001-ben, az utolsó gazdasági békeévben csak Szlovénia előzött meg bennünket. Délnyugati szomszédunk már bevezette az eurót. Mi pedig a költségvetési ámokfutás következményeként a gazdasági egyensúlyért küzdünk. És svájci frankkal fizetünk.
Magyar Hírlap
fidesz.hu