fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Pökhendiség helyett tájékoztatást!
2003. február 8., 15:08
Áder János és Kövér László a Fidesz Országos Választmánya ülését követően tartott sajtótájékoztatót. Kövér László elmondta, az Országos Választmány 2003. május 17-re hívta össze a Fidesz - Magyar Polgári Párt tisztújító kongresszusát. Áder János leszögezte: Kovács László tavaly év végére ígért egy, az EU-csatlakozás hatásait részletesen bemutató tanulmányt - ám azóta több mint egy hónap eltelt, a tanulmányt senki sem látta, Kovács pedig pökhendi vádaskodással pótolja az információkat.

Kövér László ismertetvén az Országos Választmány döntését elmondta: 2003. május 17-re hívta össze a Fidesz - Magyar Polgári Párt tisztújító kongresszusát, amely napirendre tűzi a kötelező tisztújítást és a Fidesz alapszabályának módosítását. Azt is elmondta, április végén még egy ülést tart az Országos Választmány, amelyen az új alapszabály-tervezetet fogja tárgyalni.
Áder János leszögezte: a Fidesz Országos Választmánya arra kéri Kovács Lászlót, hogy a polgárokat tiszta, egyenes beszéddel segítse az EU-castlakozással kapcsolatos tájékozódásban.
Az Országos Választmány nem érti, hogy miért nem segíti a kormány az emberek tájékozódását. Emlékeztetett: Kovács László tavaly azt ígérte, hogy elkészítik az EU-csatlakozásnak a különböző társadalmi csoportokra vonatkozó részletes hatástanulmányát. Németh Zsolt erre vonatkozó írásbeli kérdésére azonban csak azt válaszolta: a szükséges információkat Medgyessy Péter országgyűlésben elmondott beszédéből, az ő Integrációs Bizottságában elmondott szavaiból lehet megszerezni, valamint ajánlotta számos interjúját és egy újságcikkét is.
Egy éve Kovács László, Medgyessy Péter és sok más szocialista politikus még amiatt kritizálta az Orbán-kormányt, hogy nem érte el az egyedi elbírálást - holott akkor még csak az EU ajánlata vált ismertté, a tárgyalások el sem kezdődtek, idézte fel Áder János. A Medgyessy-kormány által folytatott tárgyalások során pozícióinkon változtatni nem sikerült, de ma már nagy sikernek tekinti Kovács László ugyanazt, amit korábban élesen kritizált.
Ugyan csökkent a csatlakozást támogatók aránya, de e tekintetben nincs különbség az MSZP és a Fidesz szavazói közt - mutatott rá a Fidesz frakcióvezetője -, a többség mindkét táborban mellette áll.
A Fidesz az őszinte, egyenes beszéd híve, ezért Országos Választmánya arra kéri Kovács Lászlót, hogy ne csökkentsék tovább a csatlakozást támogatók számát, pökhendi válaszok helyett valós felkészítésre van szükség. Áder János elmondta: pénteken járt le a Házszabályban rögzített 15 napos határideje annak, hogy Kovács László egy, szintén a hatástanulmányokra vonatkozó írásbeli kérdésére válaszoljon - a Házszabályt megszegve ezúttal nem érkezett válasz.
Már Tóbiás József, az MSZP pártigazgatója is kritizálta a kormányt egy, az MSZP hivatalos honlapjának adott interjújában. Tóbiás elsősorban amiatt bírálta a kormányt, mert az a csatlakozással kapcsolatos feladatait eddig elégtelenül látta el. Miután napvilágra jutott, hogy mit is mondott a pártigazgató, az interjú lekerült az MSZP hivatalos honlapjáról - ismertette a tényeket Áder János.
Az Európai Kommunikációs Közalapítvány több százmillió forintért szétküldött levele pedig semmilyen információt nem tartalmaz az EU-csatlakozással kapcsolatban - s ez már a baloldali újságírók türelmét is kikezdte.
Áder János leszögezte: jó lenne, ha Kovács László kevesebb vádaskodással és pökhendiséggel, de több tájékoztatással nem csökkentené tovább az EU-csatlakozás támogatóinak számát. Javasolta: ismerje be a kormány mulasztását, és végre segítse a társadalmat, hogy valós információkhoz tudjon jutni.

***

Kovács László szerint Áder Jánosnak nem őt kellene tiszta, egyenes beszédre és az uniós csatlakozás melletti érvelésre kérnie, hanem Orbán Viktort. A külügyminiszter a Fidesz szombati sajtótájékoztatóján elhangzottakra reagált az MTI-nek.

fidesz.hu

***

Németh Zsolt és Kovács László levélváltása, valamint Áder Jánosnak a pártelnök-külügyminiszterhez írt, megválaszolatlan levele

"Elkészül-e az európai uniós csatlakozás következményeit vizsgáló hatástanulmány ez év végéig, amit a Külügyminiszter úr ígért?

Tisztelt Miniszter Úr!

Az Európai Uniós Nagybizottság 2002. december 2-i ülésén Külügyminiszter úr ígéretet tett, hogy még ez év végéig elkészül egy hatástanulmány, amely a koppenhágai megállapodásból származó következményeket elemzi. Olyan hatástanulmányról lenne szó, amely azt vizsgálja, hogy milyen feltételekkel csatlakoztunk, beleértve a költségvetési kompenzációt is, valamint a csatlakozás milyen hatással lesz a mezőgazdasági termelőkre, a kis- és középvállalkozásokra, a bérből és fizetésből élőkre.

Kérdezem Miniszter Urat, hogy a képviselők mikor kaphatják kézhez az Ön által ígért tanulmányt?

Budapest, 2002. december 18.

Németh Zsolt, Fidesz - Magyar Polgári Párt

***

Kovács László válasza

Tisztelt Képviselő Úr!

A K/1886 számon benyújtott írásbeli választ igénylő kérdésére a következőkről szeretném Önt tájékoztatni:

Az Európai Uniós Nagybizottság december 2-i ülésén beszámoltam a csatlakozási tárgyalások állásáról. Az akkori állapothoz képest a tárgyalások záró szakaszában és Koppenhágában számos vonatkozásban sikerült jelentősen javítani a csatlakozási feltételeket. A csatlakozási tárgyalások eredményeiről december 13. után mind a közvélemény, mind az Országgyűlés részletekbe menő tájékoztatást kapott. Miniszterelnök úr az Országgyűlés plenáris ülése előtt, én magam pedig az Országgyűlés Integrációs Bizottságában számoltam be a tárgyalásokat lezáró kompromisszum-csomagról. Emellett számos interjúban, illetve a Magyar Hírlap december 23-i számában megjelent írásomban összegeztem a tárgyalások eredményeit, az elért megállapodás konkrét elemeit. Természetesen kész vagyok a témával kapcsolatban az Európai Integrációs Nagybizottság következő ülésén ismételten tájékoztatni a képviselőket.

A Külügyminisztérium a tervek szerint 2003. februárjára elkészíti azt a kiadványt, amely közérthetően, fejezetenként ismerteti a csatlakozási tárgyalások eredményeit a közvélemény széles rétegeivel.

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium is támogatja a mezőgazdasági termelőket Magyarország uniós csatlakozásának várható hatásairól.

Budapest, 2003. január 9.

Üdvözlettel:
Kovács László

***

Áder János megválaszolatlanul maradt írásbeli kérdése

Tisztelt Miniszter úr!

Az Európai Uniós Nagybizottság 2002. december 2-án tartott ülésén Ön arra a kérdésemre, hogy készülnek-e hatástanulmányok, amelyek a csatlakozás következményeit elemzik, a következőképpen válaszolt: "Tehát azt tudom a minisztérium nevében ígérni, hogy ahogy megvan a megállapodás, lehet, hogy ez már Koppenhága előtt meglesz, lehet, hogy csak Koppenhágában lesz meg, ami december 13-14-e, vagy 12-13-14-e, akkor lehet ezeket a simításokat konkretizálni, és akkor gondolom, hogy egy-két héten belül, tehát valószínűleg az év végéig ezt rendelkezésre lehet bocsátani."

Tisztelt Miniszter úr!

A tárgyalások már lezárultak, a kormány már pontosan ismeri hazánk csatlakozásának feltételeit. mindezek ellenére a Miniszterelnök Úr nem tartott megfelelő igényességű és tartalmú tájékoztatást a tárgyalások eredményeiről a parlamentben. A Nagybizottságot nem hívták össze, bár ügyrendjében szerepel, hogy ilyen kiemelt fontosságú esemény esetén a Nagybizottságot a miniszterelnök vagy a külügyminiszter tájékoztatja. Az Ön által jelzett határidőig - tudomásunk szerint - nem készültek el a bejelentett hatástanulmányok.

Németh Zsolt elnök úr kérdéssel fordult Önhöz a hatástanulmányok ügyében, Ön levelében nem a kérdésre válaszolt, hiszen a sajtóban megjelent nyilatkozatokat nem tekinthetjük az országgyűlési képviselőket kielégítő fórumnak és műfajnak.

Kénytelen vagyok megismételni az általunk már többször és legutóbb Németh Zsolt által feltett kérdést: mikor és milyen módon ismerkedhetünk meg a kormány által készített vagy készíttetett, az uniós csatlakozás következményeit szakszerűen elemző hatástanulmányokkal, illetve mikor kaphatunk a sajtónyilatkozatoknál pontosabb, szakszerűbb és részletesebb tájékoztatást a koppenhágai tárgyalások eredményeiről?

Budapest, 2003. január 17.

Tisztelettel:
Áder János