A debreceni Megyeházán parázs vita alakult ki a falugazdász-hálózat megtartása kapcsán. Szabó Sándor, a mezőgazdasági bizottság elnöke bejelentette, hogy a bizottság egyhangúan támogatta a falugazdász-hálózat változatlan formában való megmaradását. Forgács Barna az MSZP frakciója véleményét tolmácsolta, amikor azt mondta: a Magyar Köztársaság pénzéből fenntartott falugazdászok nem láthatnak el érdekképviseleti munkát, csak szakmait.
Felszólalását azzal indokolta, hogy a határozati javaslatban az szerepel: "alulról építkezve, közvetlen módon képviselje a gazdák és termelők érdekeit a falugazdász-hálózat." Győri Balázs, Szerep polgármestere, aggodalmának adott hangot, ugyanis azt hallotta, hogy elviszik a falugazdászokat kistérségi központokba, így a gazdáknak 40-50 km-t is kell utazniuk szakmai segítségért.
Arnóth Sándor, Püspökladány polgármestere szerint helytelen álláspont kezd kirajzolódni, hiszen amikor a szocialisták kerülnek hatalomra, akkor mindig átszerveznek, csökkentik a falugazdászok kompetenciáját.
Bernáth László, Tetétlen polgármestere is kiállt a falugazdászok mellett, hiszen szakmai tudásukra, segítségnyújtásukra szükségük van a gazdálkodóknak.
Szóláth Tibor, a megyei közgyűlés alelnöke szerint a globális tőke érdekei mentén teszik tönkre a vidéken élőket, akikkel senki nem törődik. Ha meghozza a kormány a tervezett intézkedéseket, visszafordíthatatlan folyamat indul meg - vetítette előre. Mint fogalmazott: reformok címén szétzilálás folyik. Naponta szembesül a gazdák kilátástalan helyzetével. Úgy érzi, a vízió az, hogyan lehet eladósítani, majd felszámolni a kisembereket.
Szabó Sándor értetlenségének adott hangot, amikor azt mondta: a bizottságban mindenki elfogadta, most meg vitát folytatnak a határozati javaslatról. Hozzátette még: az uniós csatlakozásban egyébként is csalódtak a gazdák, akik munkából akarnak megélni, éppen ezért megérdemlik a szakmai segítséget a falugazdászoktól.
Tímár Zoltán, Mikepércs polgármestere, felszólalásában úgy vélte, a kormányzat számára nem fontos a falugazdász-hálózat, pedig helyben kell megadni a segítséget a vidéken élőknek.
Megszólalt a vitában Széll Sándor, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Szakigazgatási Hivatal megyei vezetője is, aki elmondta: 2002-től 80-ról 49 főre csökkent a falugazdászok száma. A megye 81 településén jelen vannak, ügyfélszolgálatot látnak el, a gazdák bizalommal fordulnak hozzájuk. Azt javasolta, feladatarányos legyen a továbbiakban is a falugazdászok létszáma. Ezt ajánlotta figyelembe venni a határozathozatalban is, hiszen a falugazdászok nagyon leterheltek. Ha felére csökkentik számukat, akkor csak a körzetközpontban tudnak tanácsért fordulni hozzájuk az érintettek, ugyanis utazniuk kell a termelőknek. Ha a kormány megteszi a tervezett leépítést, az visszalépés lesz a jelenlegihez képest - szögezte le.
Végül a közgyűlés elfogadta a felterjesztést a miniszterelnökhöz. Ennek értelmében kiállnak amellett, hogy a falugazdász-hálózat változatlan szakmai képviseletet lásson el, alulról legyen felépítve, azaz közvetlen módon képviselje a gazdák és termelők érdekeit, valamint megfelelő kompetenciával és tapasztalati háttérrel rendelkezzen.
Fotó: Szabó Sándor, a mezőgazdasági és vidékfejlesztési bizottság elnöke.
Nyírő Gizella, fidesz.hu