fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Magyarországon volt a legtöbb fizetésképtelen vállalat
2007. április 19., 10:53
Az elmúlt évben az összes közép-és kelet-európai ország között Magyarországon vált a legtöbb vállalkozás fizetésképtelenné - jelentette a Coface Austria osztrák hitelbiztosító. MTI hír.

Mint a Die Presse című osztrák napilap csütörtökön hírül adta, a Coface Austria évente megjelenő Handbook of Country Risk című évkönyvében azt írta, hogy a magyar parlament által tavaly elfogadott megszorító intézkedések jelentékeny kockázatot jelentenek a vállalkozások számára. Martina Dobringer, a Coface Austria vezetője a lap szerint azt mondta, hogy "Magyarország Kelet-Európa Olaszországa", s hogy a gazdasági keretfeltételek "kritikus piaccá" tették az országot.

A jelentés konkrétan megemlíti az általános forgalmi adó 15-ről 20 százalékra történt emelését, ami jelentősen lenyomta a magánfogyasztást, és ezzel elsősorban azoknak az ágazatoknak okozott kárt, amelyek a magyar belső piacra koncentrálnak. Példaként hozta fel a kereskedelmet és az ingatlanpiacot. Az intézkedések következtében egyre több magyar vállalkozás vált fizetésképtelenné. 2006-ban összesen 9575 magyar cég került ebbe a helyzetbe, ami 18 százalékpontos növekedést jelent az előző, 2005-ös évi adathoz képest. Ezzel Magyarország vezeti a fizetésképtelen vállalatok listáját az összes közép- és kelet-európai ország között. Ausztriában a fizetésképtelenné vált vállalkozások száma 2006-ban 6700 volt.

A fizetésképtelen magyar vállalatok száma azonban ténylegesen még ennél is lényegesen magasabb lehet, mert - mint Kelet-Európában szokásos - sok gyengélkedő vállalkozást a statisztikák nem tartanak számon - mondta Dobringer. A csődtömeggondnokoknak ugyanis olyan sok a munkájuk, hogy a fizetésképtelenség iránt benyújtott igényeket formai hibák miatt gyakran visszaküldik pótlásra, hogy ezzel időt nyerjenek az előttük fekvő ügyek feldolgozására. Lengyelországban például 2006-ban a hivatalos statisztika szerint 576 volt a fizetésképtelenné vált vállalkozások száma, a valóságos szám azonban a Coface Austria elnöke szerint ennek tízszerese.

Az osztrák hitelbiztosító mégsem gondol arra, hogy veszteségei ellenére kivonuljon Magyarországról. Arra számít, hogy majd ismét bekövetkezik a fellendülés. Emellett a hitelbiztosító a magyar piacon nem régóta van jelen, és a kezdeteknél szabályszerű, hogy nagyobb a "kárkvóta". A Coface Austria idei magyarországi célkitűzése egyelőre az, hogy ezt a jelenleg több mint 100 százalékról 100 százalék alá mérsékelje.

A Coface Austria az elmúlt évben 1,34 milliárd eurós forgalmat bonyolított, és 115 millió eurós nettó nyereségre tett szert. Forgalmának 49 százalékát fizette ki a biztosítottaknak kárbiztosításra.


MTI - fidesz.hu