Juscsenko bejelentette a televízió által élőben közvetített kijevi sajtóértekezletén: kész felfüggeszteni április 2-i rendeletének végrehajtását, mivel Janukovics és a kormánykoalíció parlamenti többsége makacsul ellenzi az előre hozott választásokat.
Feltételül szabta azonban, hogy a kormánypárti többség működjék együtt vele egy olyan törvény létrehozásában, amely megtiltaná a parlamenti képviselőknek, hogy átüljenek egyik parlamenti frakcióból a másikba. Ugyanakkor fenntartotta azt a véleményét, hogy az előre hozott választások jelentenék a legjobb megoldást a kialakult válságra.
Juscsenko vádja szerint a Régiók Pártja vezette oroszbarát kormánykoalíció "pénzen megvásárolta" az államfő pártjának (Mi Ukrajnánk) tizenegy képviselőjét, tovább dagasztva így a kormány törvényhozási többségét. Juscsenko attól tart, hogy a kormánykoalíció ily módon kétharmados többségre tehet szert, hatástalanítva az elnöki vétó intézményét. (A Legfelsőbb Tanács
kétharmados többséggel bármikor felülbírálhatná az államfő vétóját.)
Janukovics kijelentette híveinek több ezres tömege előtt Kijev központjában: az államfővel folytatott pénteki tárgyalása megteremtette annak feltételeit, hogy a jövő héttől kezdve rövid idő alatt átlendüljenek a holtponton, és gyorsan feloldják a válságot előidéző ellentéteteket.
A Juscsenko-Janukovics tárgyalás alatt és után is folytatódtak mindkét politikai tábor híveinek tüntetései az ukrán főváros központjában, s ülésezett az alkotmánybíróság is, amely a kormány panasza nyomán vizsgálja a parlament feloszlatását kimondó április 2-i elnöki rendelet alkotmányosságát.
Ukrajna a Juscsenkót hatalomra segítő, 2004. évi "narancsszínű" forradalom óta most éli át legmélyebb belpolitikai válságát.
MTI - fidesz.hu