Az energiabiztonság kérdésétől a kétoldalú stratégiai partnerségi szerződés esedékes megújításáig megoldatlan feladatok sora áll az Európai Unió és Oroszország előtt. A közeledést, egymás megértésének segítését szolgálják az olyan civil rendezvények is, mint "lengyel Davosnak֊" is nevezett Krynicai Gazdasági Fórum szervezésében az idén harmadik alkalommal, ezúttal a hét végétől Bécsben tartandó EU-Oroszország fórum.
A Krynicai Gazdasági Fórum Közép- és Kelet-Európa egyik legrangosabb eseménye. Legfőbb célja, hogy kedvező hangulatot teremtsen az EU tagországok közötti, valamint a szomszédos államokkal való politikai és gazdasági együttműködés megerősítéséhez. A fórum független és pártatlan. Az 1992 óta évenként a lengyelországi Krynicában megrendezett fórumok népszerűsége folyamatosan nő.
A tavalyi találkozón már több mint 1800-an vettek részt, a vendégek 60 országból érkeztek, köztük európai uniós biztosok, állam- és kormányfők, miniszterek, jegybankelnökök, tőzsde- és kormányzati ügynökségi elnökök, emellett több képviselője volt az üzleti és a nem kormányzati szférának. A fórumon több mint 110 témát vitattak meg, köztük kiemelten az EU külpolitikájának alakulását. Az eseményről több mint 350 újságíró tudósított mintegy 150 nemzetközi sajtóorgánumot. A krynicai fórumot a Keleti Kutatások Intézete szervezi, amely a találkozón elhangzott viták terjedelmesebb kifejtése végett meghatározott kérdésekkel foglalkozó tematikus konferenciákat is rendez. Ilyen az Európai Unió és Oroszország, Ukrajna illetve Közép-Ázsia, valamint az energiabiztonság kérdéseit tárgyaló fórumok.
A globális biztonság és stabilitás, s a gazdasági fejlődés sem érhető el egyetlen politikai szereplő segítségével. Még a legnagyobb birodalmaknak és országoknak is szükségük van partnerekre, hogy képesek legyenek megoldani a nehéz és szerteágazó problémákat, megosszák egymással értékeiket, és megegyezésre jussanak. A 3. EU-Oroszország Fórum olyan feltételeket kíván teremteni, amelyek keretében nyílt párbeszéd folyhat az Európai Unió és Oroszország között annak reményében, hogy ne épüljön Európában új elválasztó fal, s az együttműködés a jólét és a fejlődés melletti elkötelezettségen alapuljon.
Az április 22. és 24. között Bécsben sorra kerülő fórum témái között szerepelnek az együttműködés kilátásai, az új partnerségi megállapodás kérdése - amelynek külön aktualitást ad, hogy vétójával éppen akadályozza öt hónapja a tárgyalások megnyitását -, az Egyesült Államok-Európai Unió-Oroszország hármas viszonya, vagy a Moszkva és az unió politikája a Dél-Kaukázusba és a Fekete-tenger térségében. Természetesen napirenden lesz az energiabiztonság kérdésköre, az orosz tőke európai megjelenése és Oroszország belső fejlődése, gazdasági és szociális kilátásai is. A konferencián nemzetközi hírű szakértők mellett orosz és európai politikusok sora vesz részt, köztük Alfred Gusenbauer osztrák kancellártól a duma több ismert képviselőjén át Mirek Topolanek cseh vagy Gediminas Kirkilas litván miniszterelnökig.
Stier Gábor, MNO