fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Berlint aggasztja az orosz bánásmód
2007. április 22., 13:06
Az orosz rendőrségnek tüntetőkkel és újságírókkal szembeni kíméletlen fellépése tovább fokozta azt a szkepszist, amely Németországban tapasztalható az Oroszországhoz fűződő szoros partneri viszony iránt. MTI hír.

A berlini kormány "súlyos incidensnek" tekinti a múlt hétvégén lezajlott moszkvai és szentpétervári utcai megmozdulásokon történteket - idézte vasárnap a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung a kancellári hivatal egy magas beosztású tisztviselőjét. Berlin felszólította az orosz kormányt, hogy védje meg a sajtószabadságot. Egyúttal értésre adta, hogy a történtek "jelentős kárt okoztak Oroszország imázsának" - mondta az illető a hetilapnak.

A Másik Oroszország egy héttel ezelőtti megmozdulásainak résztvevőit, valamint a helyszínen lévő újságírókat a rendőrök gumibotokkal ütlegelték, rugdosták, többet közülük átmenetileg őrizetbe vettek. Az utóbbiak között volt Garri Kaszparov korábbi sakkvilágbajnok, az orosz elnök éles bírálója, és több külföldi tudósító.

Szombaton egy belügyi szóvivő azt állította, hogy a rendőrök "beavatkozni kényszerültek", miután a tüntetők a nem engedélyezett demonstrációval megsértették az orosz törvényeket. Valerij Gribakin egyúttal azzal gyanúsított meg egyes tüntetőket, hogy színlelt sérüléseikkel kérkedtek az újságírók, tv-kamerák előtt. Állítása szerint az illetők még a demonstráció előtt ketchuppal vagy vörös festékkel "preparálták" ruhadarabjaikat, s azokat a felvonulás alatt kabátjukkal takarták el.

Mind a német kormány, mind az ellenzék képviselői szkeptikusan vélekednek a Moszkvához fűződő viszonyról. "Jelenleg alig látok pozitív tendenciákat Oroszországban, sem a sajtószabadság, sem a demokrácia vagy a polgári jogok terén" - nyilatkozta a frankfurti hetilapnak Eckart von Klaeden, az uniópártok alsóházi frakciójának külpolitikai szóvivője.

A liberális ellenzék szerint sem lehet szó "stratégiai partnerségről" Berlin és Moszkva között. "Bárcsak ilyen partnerei volnánk egymásnak - mondta a hetilapnak Werner Hoyer, a Szabad Demokrata Párt (FDP) külpolitikai szakértője. - Csakhogy Oroszországban a piacgazdaság kartellhivatal nélküli jéghideg kapitalizmust jelent, a demokrácia pedig a többség uralmát. A kisebbséggel való bánásmódról szó sem esik."

Aggodalmának adott hangot az Oroszországban "erősödő tekintélyuralmi jelenségek" láttán Ruprecht Polenz, a Bundestag külügy bizottságának elnöke (CDU) is.


MTI - fidesz.hu