fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Üdvözölte a francia elnökválasztás eredményeit az EP elnöke
2007. április 23., 11:29
Üdvözölte a francia elnökválasztás első fordulójának eredményeit Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke, külön is hangsúlyozva a szélsőjobboldal visszaszorulásának jelentőségét. MTI hír.

A konzervatív politikus az Európai Unió szempontjából rendkívül jónak és megnyugtatónak nevezte, hogy a francia szavazók kétharmada három Európa-barát politikusra adta le voksát, mégpedig a jobboldali Nicolas Sarkozyre, a baloldali Ségolene Royalra és a centrista Fracois Bayroura.

A Deutschlandfunk rádióállomásnak adott, hétfő reggeli nyilatkozatában Pöttering nem volt hajlandó jóslásokba bocsátkozni azzal kapcsolatban, hogy a két "befutó", azaz Sarkozy és Royal közül ki lehet a győztes, az eredményt azonban minden szempontból pozitívnak nevezte. Európa számára akár Nicolas Sarkozy, akár Ségolene Royal győzelme jó - vélekedett Pöttering, aki külön is méltatta azt a tényt, hogy a választási részvétel rekord magasságú, azaz több mint 85 százalékos volt.

Az Európai Parlament elnöke határozott megkönnyebbülésének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a szélsőjobboldali Jean-Marie Le Pen a szavazatok mindössze 10,51 százalékát szerezte meg. A radikális jobboldal ezzel abszolút vereséget szenvedett - értékelte Pöttering, kiemelve, hogy ez - mint fogalmazott - Franciaország csodálatos üzenete az Európai Unió számára.

Sarkozy választási kampányát értékelve utalt arra, hogy a konzervatív jelöltnek a jobboldal mellett a közép egy részét is sikerült megszólítania, míg Ségolene Royallal kapcsolatban azt emelte ki, hogy sikerült a baloldalt egyesítenie. Mindkét törekvést egyformán üdvözlésre méltónak nevezte.

Hans-Gert Pöttering a különbségek ellenére elfogadhatónak minősítette a két rivális elképzeléseit az Európai Unió előtt álló reformokra, mindenekelőtt az alkotmányozás folyamatára vonatkozóan. Úgy vélekedett: bárki is kerül az elnöki székbe, az uniós alkotmánnyal kapcsolatban mindenképp kompromisszumra kényszerül. Ezzel összefüggésben utalt arra, hogy a reformokkal kapcsolatos végső határozat huszonhét tagállam álláspontját tükrözi majd, azaz mindenképp "a maximalisták, illetve a minimalisták közötti kompromisszum szüleménye" lesz.

A Párizs és Berlin közötti viszony jövőjét illetően a német politikus meggyőződését fejezte ki, hogy a kapcsolatok - még ha a múlttól eltérően nem is játszanak majd domináns szerepet az unión belül - mindenképp kiegyensúlyozottan és pragmatikusan fejlődnek tovább. Erre vonatkozóan nem tett különbséget a két jelölt között.

A hétfői német lapok amúgy irányzattól függetlenül egyetértettek abban, hogy a választás első fordulója nem hozott meglepetést, s többségükben úgy vélekedtek, hogy a "győzelem kulcsa" a centrista Bayrou szavazónak kezében van.


MTI - fidesz.hu