Az unió regionális kapcsolatokért felelős bizottságának megbízottja hangsúlyozta, hogy a 100 milliárdos forrás megtöbbszöröződhet az EU más pályázati lehetőségeivel, a partnerország nemzeti támogatásával, a projekteket kidolgozó vállalkozások saját beruházási keretének felhasználásával.
Az unió Jószomszédsági programja a korábbi interregionális kapcsolatok folytatása azzal a különbséggel, hogy most már nemcsak a határ menti területek, hanem a távolabbi országrészek gazdasági együttműködését is támogatja a szervezet - mondta a képviselő.
Fülöp István, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzati Közgyűlés elnöke, a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselője hangsúlyozta: az Európai Unió keleti határtérségében tizenöt éve működő magyar, lengyel, román, szlovák és ukrán Kárpátok Eurorégió Együttműködési Szervezet szerepe a jövőben felerősödik a kapcsolatok szervezésében.
Véleményét azzal támasztotta alá, hogy a szerveződés alapító országai közül négy már az unió tagja, az ötödik Ukrajna pedig integrálódni szeretne a közösséghez.
Hozzátette: a Kárpátok Eurorégió elnöki tisztségét az idén Ukrajna tölti be, s ez tovább erősítheti a gazdasági kapcsolatokat.
Antonio De Blasio megjegyezte, hogy az Európai Unió együttműködési megállapodás alapján forrásokkal is segíti Ukrajna gazdasági külkapcsolatainak erősítését, amiből az ország finanszírozni tudja a közös projektek megvalósítását.
A Fidesz európai parlamenti képviselője hangot adott annak a véleményének, hogy az Ukrajnában élő magyar kisebbség a jövőben fontos szerepet tölthet be a kapcsolatok erősítésében, főként akkor, ha Magyarország schengeni csatlakozása után a Kárpátalján élők könnyített utazási, vízum-szerzési lehetőséget kapnak.
MTI - fidesz.hu