Az idei esztendőben az enyhe télnek köszönhetőn a szokásosnál korábban kezdtek virágozni a pázsitfűfélék, az első virágporszemek április 5-én jelentek meg a szegedi egyetem épületének tetején elhelyezett pollencsapdában - mondta a szakember, aki 1989 óta méri és rögzíti a levegő pollenkoncentrációját Szegeden és környékén.
A pázsitfűfélék - amelyeknek mintegy kétszáz faja él hazánkban - tömegvirágzása azonban május közepére várható, amikor a vadonélő fajok és gabonafélék egyszerre kezdik el ontani virágporukat. A pollenkoncentráció is várhatóan ekkor éri el a légköbméterenként 30 pollen fölötti, már allergiás reakciót kiváltó szintet, ami legalább 20-25 napig fönnmarad - közölte a nyugalmazott docens.
A világon a pázsitfűfélék kiváltotta allergiától szenvednek a legtöbben, hazánkban is ez a második leggyakoribb kiváltó ok a parlagfű okozta megbetegedés után. A bőrpróbák alapján a magyar lakosság 60-80 százaléka érzékeny a parlagfű pollenjére, míg a pázsitfűfélék 50-56 százaléknál váltanak ki hasonló reakciókat - tudatta Juhász Miklós.
A szakember elmondta, szénanáthás tüneteket is leggyakrabban a parlagfű virágpora vált ki, de sajnos az emberek csekély hányada marad meg "monoszenzitívnek", a többségnél más pollenallergiák is kialakulnak, s ezek közül a leggyakoribb a pázsitfűfélék kiváltotta megbetegedés.
MTI - fidesz.hu