fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Ombudsmanhoz fordulnak a civilek
2007. április 23., 13:58
A környezetvédelmi felügyelőség és a Holcim Hungária Zrt. igyekeznek meggátolni, hogy a civil szervezetek hozzájussanak a Nyergesújfalura tervezett cementgyár környezeti hatástanulmányához, ezért az adatvédelmi ombudsmanhoz fordul négy környezetvédelmi egyesület - tájékoztatta az MTI-t hétfőn a szervezetek képviselője.

"Az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület, mint ügyfél kért egy példányt a hatástanulmányból. A felügyelőség azonban 21.000 forintért másolná le az 1.200 oldalas anyagot. Az önköltséges másolásra nem voltak hajlandóak, pedig a közhasznú szervezeteket illetékmentesség illeti meg" - tette hozzá Szuhi Attila.

Az egyesület vezetője elmondta, az ügyben az adatvédelmi ombudsman állásfoglalását kérték, aki beadvány készítésére hívta fel a civil szervezeteket, mert szerinte a hivatal nem ügyfélbarát módon járt el.

Az Észak-Dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség igazgatóhelyettese az MTI-nek elmondta, az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület ügyfélként élhet irat-betekintési jogával, de a hivatallal végeztetett másolásért oldalanként 100 forintot kell fizetni.

Hajdu Klára hozzátette, a civilek a teljes dokumentumot Esztergom, Tát, Nyergesújfalu, Mogyorósbánya és Tokod polgármesteri hivatalában is megtekinthetik. Tájékoztatása szerint a felügyelőség hamarosan Táton és Nyergesújfalun közmeghallgatást tart a cementgyárról, ahová a civil szervezeteket is meghívják.

A Holcim Hungária Zrt. 2005 augusztusában jelentette be, hogy 65 milliárd forint ráfordításával Európa legkorszerűbb cementgyárát építené meg Nyergesújfalun. A beruházás ellen tiltakozva a környező települések népszavazáson utasították el a gyár építését. A Nyergesújfalun rendezett ügydöntő népszavazás az alacsony részvétel miatt érvénytelen volt, de a megjelentek 66,8 százaléka támogatta a cementgyár építését.

"Az új cementgyár a környezetre és természetre gyakorolt hatása minimális, a környéken lakók egészségére káros hatást nem gyakorol" - állapították meg független szakértők, egyetemek, kutatóintézetek, környezetvédelmi szakcégek és vizsgáló laboratóriumok a gyár alig egy hónapja elkészült környezetvédelmi hatástanulmányban.

A beruházást ellenző környezetvédelmi szervezetek szerint a térség levegőjének szennyezettsége már most is határérték feletti, a tervezett üzem a tát-nyergesújfalui ivóvízbázisokon létesülne, radikálisan megnövelné a túlterhelt 10-es út teherautó-forgalmát, és több százezer tonna üvegházhatású szén-dioxidot juttatna a légkörbe.


MTI - fidesz.hu