fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Újraindulhat a szénbányászat a Mecsekben
2007. április 24., 10:05
Még az idén újraindulhat a szénbányászat a Mecsekben, amennyiben a Calamites Kft. Nagymányok térségében engedélyt kap a feketekőszén külszíni fejtésére - közölte a cég ügyvezető igazgatója az MTI-vel.

Verbőci József beszámolt arról, hogy a területen elsőbbségi bányászati jogokkal rendelkező vállalat már készíti a részletes környezeti hatástanulmányt és műszaki üzemi tervet, s várhatóan még idén megkapja a működési engedélyt a Pécsi Bányakapitányságtól. Hozzátette: amikor ez megtörténik, a cég és vele együttműködő partnerei hozzálátnak a külszíni fejtéssel elérhető 2-2,5 millió tonnára becsült szénvagyon kitermeléséhez. Ebből évente 100 ezer tonna bányászatát tervezik. Az igazgató elmondta: az 1995-ben alakult magyar tulajdonú, 6,3 millió forint törzstőkével és 500 millió forint vagyonnal rendelkező és bányászati kutatásokkal foglalkozó cég stratégiai célja a "tiszta szén" technológiák meghonosítása.

A kitermelt szenet speciális eljárással generátorban elgázosítanánk, majd az így kapott - hidrogént, szén-monoxidot tartalmazó - úgynevezett szintézisgázt hő- és villamosáram-termelésre használnánk fel, továbbá szénvegyészeti végtermékeket állítanánk elő - közölte.

Verbőci József rámutatott: egy tonna szénből mintegy 2.000 köbméter gáz nyerhető, amelynek fűtőértéke ugyan sokkal kisebb a ma használt földgáznál, de felhasználása a jövő energetikai árprognózisait figyelve gazdaságos lehet, s kiválthatja a gázimport egy részét. Hozzátette, a szénre alapozva Nagymányok térségében olyan energetikai mintapark létrehozását is tervezik, amelyen keresztül bemutathatók a szén Magyarországon még nem honos, a fejlett államokban azonban már sikerrel alkalmazott hatékony, környezetbarát, sokoldalú és az Európai Unió által támogatott felhasználásának lehetőségei.

Az igazgató szólt arról, hogy a Calamites a mintapark sikere esetén hozzálátna a mélyebb rétegekben található, 600 millió tonnára becsült máza-váraljai földtani szénvagyon kitermeléséhez, és a nagymányoki feldolgozáshoz hasonló, de lényegesen nagyobb volumenű hasznosításához. A szén kitermelésére ott több új technológiai lehetőség is kínálkozik. Az egyik, hogy mélyművelés helyett a szénmezőt fúrólyukakon keresztül forró levegővel és vízgőzzel elgázosítják, az így keletkezett szintézisgázt lecsapolják, s ugyanúgy használják fel, mint a külszíni fejtésből nyert, elgázosított energiahordozót - magyarázta Verbőci József.

A cégvezető megjegyezte: egyelőre a nagymányoki külszíni fejtés van napirenden, amely azért is jelentős, mert azzal újra fellendülhet a két évszázados hagyománnyal rendelkező szénbányászat a Mecsekben, ahol a mélyművelés a kilencvenes évek végén, a külszíni fejtés pedig 2002-ben szűnt meg.

MTI - fidesz.hu