fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az Unió új dimenziója: a fizetési szolgáltatások egységes térsége
2007. április 24., 12:42
Az Európai Parlament jóváhagyása nyomán megnyílt az út, hogy 2008-tól fokozatosan kialakuljon a fizetési szolgáltatások egységes térsége is az Európai Unióban. Az új szabályozás tétje: vajon olcsóbbá és gyorsabbá válnak-e a rendkívül széleskörű fizetési szolgáltatások, miközben színvonaluk nem süllyed.

Az Európai Parlamenti Képviselők kedvező döntését előkészítő szakbizottságban, az ECON-ban, Becsey Zsolt több módosító javaslattal igyekezett e sajátos szolgáltatási piacon méltányosabb szabályokat kidolgozni annál, mint amilyenek tavaly az általános szolgáltatási irányelv keretében születtek. A magyar néppárti képviselő ugyanis a plenáris vitában is emlékeztetett: a belső piaci szolgáltatások liberalizálásakor az Unió tavaly elszalasztott egy lehetőséget arra, hogy a belső korlátok lebontásakor az új tagállamok jó minőségű, ugyanakkor olcsó szolgáltatásait is érvényesülni hagyja, és ezáltal növelje az egész integráció versenyképességét. E mulasztás miatt különösen fontos most, hogy a fizetési átutalások és a kártyás fizetések új szabályozása révén csökkenthetők legyenek a bankok által fönntartott magas pénzszolgáltatási árak.

Becsey Zsolt reményei szerint az új szabályozással új szereplők léphetnek szolgáltatóként a piacra, megtörve a jelenlegi banki monopóliumokat. Erre az új irányelv legalább a lehetőséget megadja, még ha ezt nehezíti is - Becsey Zsolt fájdalmára - a Parlament és a Tanács ragaszkodása a magas tőketartalék igazolásának követelményéhez.

Becsey Zsolt szerint ugyanakkor egyértelműen jó, hogy az új szabályozással a címzett a lehető leggyorsabban megkaphatja a pénzét, és így számottevően lerövidül az az eddig jelentős idő, amíg a bank ingyen használhatja az ügyfél pénzét, magas extraprofitot biztosítva önmagának.

Becsey Zsolt azt is módosító javaslatai kedvező fogadtatásaként értékeli, hogy az új direktíva a mikrovállalkozásokat egyéni fogyasztókként elismeri, azaz fogyasztóvédelmi szempontból egyenlően kezeli az állampolgárokkal.

Ugyanakkor a 2012-ben esedékes felülvizsgálatkor az addigi tényeken kell lemérni, hogy a direktíva valóban meghozta-e remélt hatásait. Ha nem, akkor az európai szabályalkotókban kell lennie majd bátorságnak arra, hogy a szükséges lépéseket megtegyék - figyelmeztetett Becsey Zsolt, az Európai Parlament Gazdasági és Pénzügyi Bizottságának magyar néppárti tagja.

fidesz.hu