Felszólalásában Szájer hangsúlyozta, hogy az Európai Parlament kötelezettsége az európai állampolgárok teljes jogi védelmének ellátása, valamint a közösségi jogrendszer működőképessé tétele - derül ki a képviselő közleményéből.
Bár az uniós szerződés felhatalmazza az Európai Bíróságot előzetes döntések meghozatalára a közösségi jogszabályok értelmezése és a közösségi intézmények jogi aktusainak érvényessége területén, az említett témákra vonatkozó előzetes döntéshozatal kérésének lehetőségét olyan bíróságokra korlátozza, amelyeknek határozatai ellen a nemzeti jog értelmében nincs jogorvoslati lehetőség. Az Európai Bíróság továbbá egyelőre "semmilyen körülmények között nem rendelkezik hatáskörrel a közrend fenntartásával és a belső biztonság megőrzésével kapcsolatosan hozott intézkedésekre vagy határozatokra vonatkozóan".
Az Európai Bizottság javaslata alapján az uniós bíróság minden korlátozás nélkül alkalmazhatná az általános szabályokat.
Szájer József emlékeztetett: jelenleg azok a személyek, akik úgy vélik, hogy alapvető jogaik sérültek, csak azokban az esetekben terjeszthetnek az Európai Bíróság elé előzetes döntéshozatallal kapcsolatos kérdéseket e területeken, ha már az összes nemzeti jogorvoslati lehetőséget kimerítették. Ez azt jelenti, hogy ügyüket legfelsőbb bíróságra kell vinniük.
A most tárgyalt javaslat viszont - az európai kormányok jóváhagyása esetén - lehetővé teszi, hogy a nemzeti bíróságok előzetes döntéshozatallal kapcsolatos kérdéseket terjeszthetnek elő az Európai Bírósághoz.
Az Európai Parlament nevében Szájer felhívta az európai uniós kormányokat (tanács), gyorsítsák fel az amszterdami szerződés által nyújtott áthidaló záradék életbe léptetését annak érdekében, hogy megszűnjön az Európai Bíróság hatáskörének korlátozása a vízum, menekültügy, bevándorlás, a személyek szabad mozgására vonatkozó egyéb uniós politikákkal összefüggésben.
Azt is kiemelte, hogy az Európai Parlament elkötelezett az európai uniós alkotmányt létrehozó szerződés tekintetében, amely megoldást nyújthat e téren. Úgy vélte azonban, hogy nem szabad várni az alkotmány elfogadásig.
Szájer szerint javaslata lehetővé tenné az európai jogvédelem megerősítését az alapvető jogokra nézve. A képviselő megerősítette, hogy ezáltal elő kívánja segíteni a közösségi jogszabályok egységes értelmezését és alkalmazását, egy egységes európai jogvédelmi rendszer létrejöttét.
MTI - fidesz.hu