Robert Fico kormányfő szerdán jelentette be, hogy kabinetje határozatban állapította meg, miszerint Szlovákiában gyakorlatilag nem működnek a sajtóban megjelenő "hazugságok" és "ferdítések" azonnal helyreigazítására alkalmas jogi intézmények, ezért kormánya egy olyan "szokványos jogi intézmény" létrehozását mérlegeli, amely törvényes jogi keretek között teremti meg a feltételeit annak, hogy a sajtó részéről sértett személyek és intézmények azonnali reagálással érvényesíthessék a helyreigazításhoz való jogukat.
Fico azzal indokolta kormánya szándékát, hogy a bírósági úton kieszközölt helyreigazítás sokszor csak évek múltán jelenik meg, a jelenleg hatályos jogintézmények nem működnek, a helyreigazítások késlekednek, elmaradnak, vagy mellőztetnek, aminek következtében sérülnek a polgárok alapvető jogai, mert a nyilvánosságot ezáltal megfosztják az információhoz való jogától.
A sajtóval régen hadilábon álló szlovák kormány elképzelései az újságírók közösségében azonnal ellenérzéseket váltottak ki. Zuzana Krútka, a Szlovák Újságíró-szövetség (SSN) elnöke meglepőnek nevezte, hogy a kormányfő be akarja a vezetni a helyreigazítás újabb jogi intézményét, jóllehet ez a jogi intézmény létezik: része a médiatörvénynek. Emlékeztetett arra, hogy a média akkor is bírálta a kormányt, amikor Fico pártja (Smer-SD) még ellenzékben volt, s hogy a jelenlegi kormánypárt és a média viszonya eleve rosszul indult, hiszen a választási eredmények kihirdetését követő éjszakán Ficóék száznál több újságírót várakoztattak az utcán másnap reggelig.
Megszólalt az ügyben Arne König, az Európai Újságírók Szövetségének éppen Pozsonyban tartózkodó elnöke, aki megengedhetetlennek nevezte, hogy a kormány a közszolgálatival szemben diszkriminálja a magánkézben lévő médiát. Emlékeztetett arra, hogy az újságírónak értelemszerűen azért van joga kérdéseket feltenni a politikusoknak, mert a nyilvánosságot képviseli. A végrehajtó hatalom és a politikusok jobban tennék, ha gyakrabban tartanának sajtótájékoztatókat, és ha a politikus és a sajtó közt mindig fennálló feszültséggel is meg tudnának békülni.
A kormány és a sajtó - ezen belül főleg a bulvársajtó - rossz viszonyának egyik bizonyítéka, hogy a kormányszóvivő gyakran közleményekben tiltakozik valamely közlések ellen. Erre szerdán, Fico bejelentésének napján is volt példa. Silvia Glendová kormányszóvivő hosszú közleményben emelte fel a hangját az ellen, hogy a SME című liberális polgári napilap "önmagának ellentmondó" eszközökkel azt sugallta a kormányfőről, hogy bűnöző elemekkel - köztük egy M. Slouf nevű cseh tanácsadóval - veszi magát körül, s tette ezt a lap a kormányfő megkérdezése nélkül, annak ellenére, hogy a lap hasábjain ezt maga Slouf is tagadta. A közlemény címe szerint "a SME ezzel azt mutatta meg, hogy az újságírásban milyen mélyre lehet süllyedni."
MTI - fidesz.hu