"Bizonyos biztonsági garanciákat. Erőteljesebb együttműködést az Egyesült Államok és Csehország között a kutatás és néhány projektum terén, illetve hírszerzői értesülések cseréjét" - válaszolt a cseh diplomácia vezetője arra a kérdésre, hogy mit fog kérni Csehország az amerikai radarállomásért cserébe. Patriot rakétákat, illetve más hadi felszerelést, amelyet
Lengyelország kér az USA-tól egy lengyelországi amerikai rakétatámaszpont létrehozása ellenében, Prága nem akar. "Nem. Mi nem vagyunk abban a helyzetben, mint Lengyelország. Én itt semmiféle rakétákat nem szeretnék. Azokat inkább károsnak tartanám" - felelte Schwarzenberg a témát firtató további kérdésre. A külügyminiszter megerősítette: a hivatalos cseh-amerikai tárgyalások első fordulójára a radarállomás ügyében május 10-én és 11-én kerül sor.
Az Egyesült Államok januárban fordult Prágához azzal a kéréssel, hogy engedélyezze egy amerikai radarállomás létrehozását Csehországban. A cseh kormány március végén elküldött válaszában beleegyezett a tárgyalásokba. A tárgyalások várhatóan az év végéig eltartanak. Vlasta Parkanová, cseh védelmi miniszter szerint döntés az ügyben csak jövő tavasszal várható. A Csehországban létrehozandó radarállomás és a lengyelországi rakétatámaszpont az amerikai légvédelmi pajzs részét képeznék. A tervek szerint a radarállomás a Prágától mintegy 60 kilométerre délnyugatra fekvő Brdy katonai körzetben épülne fel.
A cseh politikai elit a radarállomás ügyében megosztott. Az ellenzék, valamint a koalíciós zöldek is azt követelik, hogy országos népszavazás döntsön ebben a kérdésben. A legerősebb kormánypárt, a Polgári Demokratikus Párt, ezt elutasítja, s parlamenti döntést akar. A legutóbbi felmérések szerint a lakosság körében a radarállomás ügye nem népszerű, s áprilisban már a megkérdezettek kétharmada ellenezte. Az emberek 77 százaléka szerint népszavazást kellene tartani a radarállomásról.
MTI - fidesz.hu