A 160 parlamenti képviselő által aláírt beadvány pénteken érkezett az alkotmánybírósághoz - közölte Ivan Abramov, a bíróság szóvivője.
Abramov szerint az alkotmánybírák zárt ajtók mögött folytatják az előző beadvány tárgyalását, amelyet 53 kormánypárti képviselő nyújtott be Juscsenko korábbi dekrétuma ellen, amellyel az államfő április 2-én feloszlatta a törvényhozást és május 27-re írta ki az előre hozott választásokat.
Viktor Janukovics oroszbarát hírben álló kormányfő úgy vélte, hogy az államfő azért vonta vissza a korábbi rendeletet és adott ki újat csütörtökön, mivel "félt" az alkotmánybíróság döntésétől.
"Teljesen világos számomra, hogy az elnök félt az alkotmánybíróság által meghozandó döntéstől és megértette, hogy a döntés nem lesz számára kedvező" - közölte Janukovics pénteken Kijevben Terry Davisszel, az Európa Tanács főtitkárával tartott megbeszélésén.
A kormányfő megállapította, hogy Juscsenkónak az előre hozott választások elhalasztására vonatkozó döntésével tovább súlyosbodott a belpolitikai válság.
Mintegy 2000 kormánypárti tüntető tiltakozott pénteken is az alkotmánybíróság épületénél a parlament feloszlatása ellen.
Olekszandr Moroz házelnök utasítást adott arra, hogy tanulmányozzák az elnök menesztésének "lehetőségeit". Csütörtökön több oroszbarát képviselő alkotmányos vádeljárási indítványt nyújtott be a parlamentbe, amelynek szövege a legfelsőbb tanács honlapján olvasható. Szakértők szerint ugyanakkor kevés esély van az alkotmányos vádeljárás sikerére, mivel a kormánykoalíció nem rendelkezik az ehhez szükséges háromnegyedes többséggel.
Ukrajna a Juscsenkót 2004 végén hatalomra segítő "narancsszínű forradalom" óta legmélyebb belpolitikai válságát éli közel egy hónapja. Az elnökválasztáson alulmaradt Viktor Janukovics tavaly augusztusban tért vissza a hatalomba a pártja által a márciusi választásokon elért győzelem után. Az elnök és a kormányfő közötti kötélhúzás a parlament feloszlatása kiváltotta válságba torkollott. Juscsenko lépését "a választók akaratának alkotmányellenes átírásával" indokolta, miután a kormánykoalíció átcsábított soraiba 11 olyan képviselőt, aki eredetileg az elnököt támogatta, aminek révén megközelítette az elnöki vétót felülíró kétharmados többséget.
MTI - fidesz.hu