A résztvevők láncot, madzagot, egymás kezét fogva, különböző feliratú transzparensekkel a Kossuth térről a közeli Széchenyi térre vonultak, hogy kinyilvánítsák: féltve maguk és gyermekeik egészségét nem akarnak radart a városhoz közeli hegy csúcsára.
A demonstráció előzménye, hogy a lokátor építésével kapcsolatos március 4-i pécsi népszavazás érvénytelen lett, miután azon a választók 32,51 százaléka vett részt. Az érvényes voksot leadott polgárok 94,3 százaléka azonban elutasította és mindössze 5,7 százaléka támogatta a fejlesztést.
Az érvénytelenség miatt a kormány néhány nappal később úgy döntött: a Tubesen épül meg a lokátor.
A pécsi közgyűlés jobboldali koalíciója a lokátort elutasító több mint 38 ezer ember véleményére tekintettel március 22-én az építés helyszínére vonatkozó változtatási tilalom elrendelésével próbálta akadályozni a beruházást, de az előterjesztést a képviselő-testület baloldali és liberális tagjai nem szavazták meg, így az nem léphetett hatályba.
A honvédelmi tárca arról tájékoztatta az MTI-t, hogy az első fokú hatóságként eljáró HM építéshatósági osztálya kiadta a Tubes-hegyre tervezett katonai lokátor telepítésére vonatkozó első fokú építési engedélyt.
Az engedély a Tubesen található honvédségi híradóobjektum korszerűsítésére, egyben a radarállomás telepítésére terjed ki, és az ügyfelek általi kézhezvételtől számított tizenötödik nap után válik jogerőssé, ha ez idő alatt senki nem fellebbez.
A radarépítést ellenző civilek azóta több fórumon jelezték: mindenképpen megtámadják a határozatot.
Papp Judit, Pécs főjegyzőjének tájékoztatása szerint erre készül a város is, miután jogászaik három olyan pontot találtak az engedélyben, amely nem egyeztethető össze a város építési
szabályzatával.
MTI - fidesz.hu