Az észt hatóságok péntek hajnalban eltávolították Tallinn központjából, és titkos helyre szállították a náci Németország elleni háborúban elesett szovjet katonáknak emléket állító Bronzkatonát, arra hivatkozva, hogy az egyaránt vonzza a balti ország észt és orosz nacionalistáit, s ezért "okot vagy ürügyet szolgáltathat kiterjedt és veszélyes lázadásokra". Az orosz felsőház válaszul a diplomáciai kapcsolat megszakítását, az alsóház pedig gazdasági szankciók elrendelését javasolta a Kremlnek.
Az előző nap közel száz épületet megrongáló és számos üzletet kifosztó észt és orosz bandák péntek este árnyékként követték egymást a főváros utcáin "Oroszország, Oroszország"-ot, illetve Észtország, Észtország"-ot üvöltve egymás felé.
A rendőrség egy belvárosi téren rövid tusa után őrizetbe vette az egyik csoportot. A rendőrök igyekeztek megakadályozni, hogy a zavargó fiatalok nagyobb tömegbe verődjenek össze, de egy másik belvárosi utcán mintegy kétszáz fiatal szegült szembe a rendőrsorfallal.
Miután a hatóságok lezárták az eltávolított szovjet emlékmű környékét, péntek este az emlékmű "védői" a balti főváros különböző pontjain tűntek fel: a parlament és az egyik szálloda környékén, illetve a polgármesteri hivatalnál gyülekeztek, Andrus Ansip kormányfő lemondását és az utasítására eltávolított Bronzkatona visszaállítását követelve.
Újabb adat szerint 74 sérültje van az észtországi zavargásoknak
Hetvennégyen sérültek meg és mintegy hatszáz embert vett őrizetbe a rendőrség Tallinnban és az észt fővárostól 160 kilométernyire északkeletre fekvő Johviban a pénteki, illetve szombat hajnali zavargásokban, amelyeket a tallinni szovjet második világháborús emlékmű áthelyezése váltott ki.
Az észt rendőrség szombaton reggel közölte ezeket az újabb összegző adatokat a zavargások sérültjeiről és az őrizetbe vételekről.
Péntek hajnalban távolították el az emlékművet Tallinn központjából, és szállították át a centrumon kívül eső katonai temetőbe. A nácik ellen harcoló szovjet katonák emlékére, illetve tiszteletére állították ezt a szovjet katonát ábrázoló bronzszobrot 1947-ben, de sok észt a súlyos következményekkel járó, több évtizedes szovjet megszállás jelképét látja benne.
Az orosz ajkú lakosság a világháborúban elesett szovjet katonák emlékének meggyalázásaként értelmezi az áthelyezést, ezért rendez ellene tüntetéseket.
MTI - fidesz.hu