fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Több tízezres tüntetés Isztambulban
2007. április 29., 14:33
Több tízezren gyűltek össze vasárnap Isztambulban az iszlámbarát kormányt bíráló jelszavakat kiabálva, miközben Abdullah Gül külügyminiszter világossá tette, hogy az állam világi berendezkedésének lopakodó felszámolásától tartó hadsereg nyomása ellenére nem mond le az elnökjelöltségről. Gül a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) az államfőjelöltje. MTI hír.

Két hete Ankarában volt tömeges méretű tüntetés: akkor 300 ezer ember tüntetett a kormány iszlámbarát politikája ellen.

"Törökország világ és világi is marad" - harsogták a vasárnapi megmozdulás résztvevői, miközben végigvonultak a Boszporusz parti metropolis utcáin.

A tüntetést több mint egy hete hirdették meg, de csak egy nappal azt követően tartották meg, hogy Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök kormánya visszautasította a hadsereg szokatlanul éles hangú közleményét, amely szerint a fegyveres erők aggodalommal figyelik az elnökválasztás körül kialakult helyzetet, s emlékeztetnek rá, hogy a katonaság hivatott megoltalmazni a világi állam eszméjét Törökországban. A kormány a figyelmeztetést a demokrácia ügyébe való elfogadhatatlan beavatkozásnak minősítette.

Gül a kormányon lévő Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) államfőjelöltje pénteken az ankarai parlamentben nem kapta meg a szükséges kétharmados támogatást az elnökválasztás első fordulójában. A következő fordulót szerdán tartják, és még akkor kétharmados többség kell majd az elnök személyének megválasztásához. Ha viszont ez a forduló sem hoz eredményt, úgy a törvényhozás tagjai május 9-án szavazhatnak ismét, de ekkor már elegendő lesz az egyszerű többség is a döntéshez. Gül az egyetlen elnökjelölt, de a hadsereg erős kétségeit hangoztatja személye miatt, utalva iszlámbarát politikájára.

Az Európai Unió viszont arra intette a török hadsereget, hogy ne ártsa bele magát a napi politikába, és a mostani kötélhúzásban annak próbakövét látja, hogy a fegyveres erők milyen mértékben tartják tiszteletben a demokráciát az EU-ba törekvő országban.

A török hadsereg az elmúlt 50 évben eddig négyszer menesztette államcsíny révén a hivatalban lévő kormányt. Legutóbb, 1997-ben Necmettin Erbakan ugyancsak iszlámbarát kabinetje kényszerült távozni a hatalomból a fegyveres erők beavatkozása nyomán.

Ahmet Necdet Sezer jelenlegi elnök megbízatása május 16-án jár le. Tekintve, hogy az AKP van többségben a török törvényhozásban, amely hatáskörei közé tartozik az államfő megválasztása is, szinte bizonyosra vehető, hogy a kormányon lévő párt előbb vagy utóbb eléri, hogy jelöltje, vagyis Gül kerüljön a legmagasabb közjogi méltóság tisztébe.

A pénteki szavazásról azonban számos ellenzéki képviselő távol maradt, és ezért a legnagyobb politikai ellenzéki erő, a Köztársasági Néppárt (CHP) a voksolás érvénytelenítését kérte az alkotmánybíróságtól. Indoklása szerint a szavazás időpontjában az összes képviselő kétharmadánál, vagyis 367 főnél kevesebben, mindössze 361-en tartózkodtak az ülésteremben. A bírák hétfőn vizsgálják meg a CHP beadványát, amelynek ha helyt adnak, 90 napon belül parlamenti választásokat kell kiírni Törökországban.


MTI - fidesz.hu