Azok a munkáltatók, akik megszegik a pihenőidőre vonatkozó jogszabályokat, 30 ezertől 20 millió forintig terjedő bírságra számíthatnak - mondta el Zara Andrea az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség főosztályvezetője. A leggyakoribb munkaügyi jogsértésnek számít a pihenő- vagy munkaszüneti napon történő munkavégzés szabálytalan elrendelése, ezért az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség a hosszú hétvégén is ellenőrzi, hogy a munkáltatók dolgoztatják-e munkavállalóikat - mondta a főosztályvezető.
Kifejtette, hogy vasárnapra az általános szabályok érvényesek, míg a hétfő speciális esetnek számít, ugyanis akik korábban ledolgozták, azoknak pihenőnapnak számít április 30-a. Kizárólag rendkívüli munkavégzés rendelhető el azoknak, akik ledolgozták ezt a napot - tette hozzá Zara Andrea.
Május elseje munkaszüneti nap, ekkor szűk körben lehet foglalkoztatni a munkavállalókat - mondta a főosztályvezető. Kifejtette, hogy a törvényben meghatározott, ezen a napon is működő cégek, például benzinkutak, vendéglátóegységek és szórakozóhelyek dolgoztathatják a munkavállalókat, ezt meghaladóan még rendkívüli munkavégzés keretében sem lehet dolgoztatni.
A pihenő- vagy munkaszüneti napon történő munkavégzés szabálytalan elrendelése súlyos jogsértésnek minősül. A bírság 30 ezertől 20 millió forintig terjed, attól függően, hány munkavállalót dolgoztattak, a cég volt-e korábban büntetve, és milyen más munkaügyi jogsértéseket követ el.
inforadio.hu - fidesz.hu