fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Hollandia megnyitotta munkaerőpiacát
2007. május 2., 09:40
Hollandia tegnap megnyitotta munkaerőpiacát az unióhoz 2004-ben csatlakozó tagállamok előtt. A tizenöt régi tagállam közül kilenc országban - Anglia, Finnország, Görögország, Hollandia, Írország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svédország - már nem kell munkavállalási engedély. A Magyar Hírlap összeállítás.

A személyek szabad mozgása, így a szabad munkavállalás is az unióban a négy szabadságjog egyike. Az EU tagállamaiban minden állampolgár az adott ország állampolgáraival azonos feltételekkel, azaz munkavállalási engedély nélkül vállalhat munkát, vagy alapíthat vállalkozást.

Hollandia tegnap teljesen megnyitotta munkaerőpiacát az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozó tagállamok előtt, s várhatóan ezen a héten hozzák nyilvánosságra a magyar munkavállalókat is érintő javaslatot. A legújabb tagokra, Romániára és Bulgáriára vonatkozó korlátozások azonban továbbra is érvényesek.

A tizenöt régi tagállam közül kilencben már munkavállalási engedély nélkül dolgozhatnak a három évvel ezelőtt belépő tagországok állampolgárai. A munkaerőhiány miatt Franciaország ezen a héten további harminc munkakörben nyitotta meg munkapiacát az EU kelet-európai tagállamainak munkavállalói előtt. A teljes piacnyitás csak 2011-re várható, adta hírül hétfőn a Les Échos francia gazdasági napilap. Franciaország 2006. május 1-jén "fokozatosan és korlátozottan" hét szektor 62 munkakörében nyitotta meg az unióhoz 2004-ben csatlakozó kelet-európai tagállamok előtt munkapiacát. A rendelkezés a két új belépőre, Romániára és Bulgáriára is automatikusan vonatkozik.

Ehhez a munkaköri listához csatolt most a francia munkaügyi minisztérium további harminc munkakört, és ezentúl megközelítőleg száz munkaterületen szűnik meg az az elv, hogy a nem a "tizenötökhöz", illetve Ciprushoz és Máltához tartozó külföldiek nem tölthetnek be olyan munkakört, amelyet egy francia munkavállaló képes. A most megjelölt foglalkozások között elsősorban olyan magas szakértelmet igénylő vezetői állások találhatók, mint például könyvvizsgáló, technikai középvezető vagy tervezetvezető informatikus, de séfeket is várnak Franciaországban.

Brüsszeli megfigyelők szerint akadnak hitelességi problémák a magyar európai politizálásban - írja az Fn.hu. Nehezen magyarázható például, hogy miközben Budapest volt az egyik legkeményebb kritikusa a szabad munkavállalás korlátozásának a régi tagállamokban, az újak közül egyedüliként nem nyitotta meg teljesen a munkaerőpiacát a 2007. január 1-jén taggá váló Bulgária és Románia munkavállalói előtt.

Magyar Hírlap


fidesz.hu