A brit miniszterelnök közlésének időpontja aligha véletlen. Éppen tíz éve aratott győzelmet a brit Labour az akkor már 18 éve kormányzó konzervatívok felett. A Munkáspárt - Blair vezetésével - egymás után háromszor nyerte meg a választásokat, de az iraki háború miatti és utáni botrányok alaposan kikezdték az egykor legnépszerűbb brit politikus népszerűségét. Tony Blair már kolonc a Labour nyakán, Gordon Brown pénzügyminiszter pedig leplezetlenül a helyére tör.
Blair már korábban közölte, hogy szeptemberig biztosan kiköltözik a Downing Street 10.-ből, a mindenkori kormányfő rezidenciájából. Azóta sem szűnnek a találgatások arról, hogy pontosan mikor lép le a színről. Csütörtökön azonban Skóciában, Walesben és Angliában helyhatósági választások lesznek: az előjelek nem éppen a Munkáspártnak kedveznek. A jövő hét közepén pedig újra elkezdhet működni Észak-Írországban a hatalom megosztásán alapuló parlament: ha így lesz, akkor Tony Blair már elvégezte egyik legfontosabb feladatát.
A közelgő brit vezércsere egyik legbiztosabb jele, hogy Gordon Brown nem győzi dicsérni a miniszterelnököt. A pénzügyminiszter és Blair viszonya finoman szólva eddig is viharos volt.
A Labour győzelmének tizedik évfordulóján azonban Brown a Sun című lapban közölt cikkében megtiszteltetésnek nevezte, hogy Blairt legrégibb politikai barátjának nevezheti. Elismerte, hogy voltak hullámvölgyek barátságukban, de felsorolta Blair dicső tetteit: kiállását Amerika mellett 2001. szeptember 11. után, a 2012-es olimpia megszervezésének jogát, békecsináló szerepét Észak-Írországban és azt is, hogy milyen tapintattal kezelte Diana hercegnő halálát. Immár semmi sem akadályozza Gordon Brown mielőbbi "megkoronázását". Tony Blair egyik legfontosabb szövetségese, Peter Mandelson EU-biztos is "megjósolta", hogy a valószínűség szerint Gordon Brown követi majd Tony Blairt. S mivel Mandelson a Blair-féle Új Labour királycsinálója volt, a brit lapok hisznek neki.
Magyar Hírlap
fidesz.hu