fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az EU támogatja a törökországi előre hozott választásokra tett javaslatot
2007. május 2., 16:04
Örömmel fogadta szerdán az Európai Bizottság a törökországi kormányzó Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) javaslatát, hogy az eredetileg tervezett november helyett június 24-én tartsanak előre hozott választásokat a belpolitikai válság rendezése érdekében.

Az Európai Unió végrehajtó testülete felszólította a török pártokat, hogy tartsák tiszteletben az alkotmánybíróság keddi határozatát. Ez érvénytelenítette az elnökválasztás első, még pénteken tartott, eredménytelenül zárult első fordulóját.

A bizottság figyelmeztette a török hadsereget, hogy ne avatkozzon bele a politikába. Olli Rehn bővítési biztos közleményében hangsúlyozta, hogy a demokratikus polgári hatalom elsőbbsége a hadsereggel szemben az uniós tagság egyik fő feltétele. "A bizottság elvárja, hogy a török parlamenti és elnökválasztásokat demokratikus formában, jogellenes beavatkozás nélkül rendezzék meg" - olvasható a közleményben.

Törökország 2005 októberében megkezdett EU-csatlakozási tárgyalásait már jelentősen lassította a Ciprussal fennálló diplomáciai válság.

Vasárnapra halasztották az elnökválasztást

Vasárnapra halasztotta el a törökországi elnökválasztást a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) - közölte a párt egyik szóvivője.

A parlamenti képviselőknek az AKP korábbi javaslata szerint csütörtökön kellett volna szavaznia a választás megismételt első fordulójában az államfőjelöltről, aki jelenleg az iszlamista gyökerű kormánypárt által javasolt Abdullah Gül külügyminiszter.

A következő fordulót szerdai értesülések szerint a jövő héten tartanák meg, május 12-én. Ha az sem vezetne eredményre, akkor május 15-én folytatódna a szavazás. Az első két fordulóban kétharmados többség kell az elnök megválasztásához, azután már elegendő az egyszerű többség megszerzése.

Az alkotmánybíróság kedden érvénytelenítette az elnökválasztás eredménytelenül zárult első fordulóját, helyt adva az ellenzék panaszának, miszerint szavazáskor legalább 367 parlamenti képviselőnek kell az ülésteremben tartózkodnia, de csak 361 képviselő volt jelen. Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök időközben amellett tört lándzsát, hogy az államfőt a jövőben közvetlenül a nép válassza meg, ehhez azonban alkotmánymódosításra volna szükség.

MTI - fidesz.hu