Az ellenzéki pártdelegáció tegnap Jacques Barrot-val, az Európai Unió közlekedési biztosával, majd Wilfried Martensszel, az Európai Néppárt elnökével találkozott. Varga Mihály Fidesz-alelnök lapunknak azt mondta: a tegnapi megbeszélések alapján egyre inkább látható, hogy ha volt célja és értelme a Fidesz brüsszeli útjának, akkor az az, hogy nagyon gyorsan javítani kell Magyarország szavahihetőségén.
Az a nagyfokú bizalmatlanság ugyanis, amely hazánk makrogazdasági adatait körüllengi az unió központjában, egyre inkább mérhető károkat okoz az országnak. Ennek egyik következménye, hogy az Európai Parlament elfogadta az úgynevezett Lauk-jelentést.
Brüsszel eltökélt abban, hogy szankciókat kell életbe léptetni azokkal a tagországokkal szemben, amelyek hosszú ideig trükköznek a költségvetési számaikkal - vagyis becsapják az uniós szervezeteket -, és az uniós központi statisztikai szervezetének, az Eurostatnak is olyan adatokat küldenek, amelyeket utólag szégyenszemre kénytelenek korrigálni vagy visszavonni.
A magyarországi kormányzati gyakorlattal szembeni fenntartások már több mint kitapinthatók - húzta alá Varga Mihály. Ebben a helyzetben Magyarország számíthat arra, hogy még egyszer nem úszhatja meg súlyos büntetés és következmények nélkül, ha manipulálja az államháztartási és költségvetési adatokat. Ez nagy hangsúllyal került szóba a Fidesz elnökségének tegnapi megbeszélésein is. "A napnál is világosabb, hogy a szószegés büntetlenségének kora lejárt Budapest számára" - vonta meg az első napi találkozók mérlegét a politikus, figyelmeztetve: Magyarországon az Európai Uniót napjainkban szinte csak a támogatásokkal összefüggésben említi a kormányzati retorika, hangsúlyozva, hogy mikor, mennyi pénzhez juthat az ország. De ha a kilátásba helyezett szankciók életbe lépnek, akkor súlyosan megváltozhat a helyzet.
Varga szerint egy ellenzéki pártnak az is feladata, hogy megpróbálja hitelesebben, árnyaltabban tájékoztatni a valós magyarországi gazdasági helyzetről az unió központját. Meg kell világítani annak a hátterét, mi történhetett az elmúlt években, és el kell mondani, melyek a valószínűleg még változó adatok. Az adatokra ugyanis még hatással lehetnek a most előkészítés alatt álló kormányzati beruházások, például a kormányzati negyed építése, vagy a megindult PPP-s programok, amelyekről ma senki sem tudja, milyen költségvetési következményeik lehetnek. Ellenzéki pártként további fontos kérdéseket is fel kell vetni az ilyen fontos tárgyalásokon - mondta az alelnök. Ilyen például az Európai Unió közös energiapolitikája, amely nemcsak hazánk, hanem a kontinens egyoldalú energiafüggőségét is csökkentheti.
A Fidesz abban is érdekelt, hogy a magyar gazda ne legyen az agrártámogatási rendszer változásának vesztese, és az unió fektessen nagyobb hangsúlyt a kis- és közepes vállalkozások támogatására.
"Szankció Gyurcsány"
Újjá akarja építeni Magyarország szavahihetőségét Brüsszelben a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség - hangoztatta Orbán Viktor pártelnök tegnapi sajtótájékoztatóján a belga fővárosban. - Ez nem pártkérdés - tette hozzá. Mindenkinek, aki a magyar nemzet jövőjéről felelősségteljesen gondolkodik, erőt kell kifejtenie azért, hogy ezen a helyzeten változtasson. Orbán - mint mondta - fájlalja, hogy a folyosón lassan mindenki csak "szankció Gyurcsány" néven emlegeti azt a készülő uniós szabályt, amelynek értelmében büntetni kell a hamis adatszolgáltatást és a nemzetállami hazugságokat.
Varjú Frigyes, Magyar Hírlap
fidesz.hu