A tizenhét éves Harsányi Anett mesterlövész szeretne lenni. A ránézésre átlagos kinézetű hajdúnánási tinédzsert állítása szerint az sem zavarná, ha embert kellene ölnie: kijelentette, ha az a parancs, akkor gond nélkül meghúzná a ravaszt. Anett eddig csak légpuskával vitézkedett, de barátnője, a tizenkilenc éves Tomcsányi Nikolett szerint "így is kiválóan megállja a helyét a lőlappal szemben". Nikolett tiszthelyettesi iskolába vágyik. A honvédség a jó fizetés és a biztos megélhetés miatt vonzza, de izgatja a külföldi bevetések lehetősége is.
Katonának mennének
A mozgalmas életre vágyó lányokkal szemben a nyugalmat részesítené előnyben a Debrecenből érkező Kalányos Péter. A tizennyolcadik születésnapját május elején ünneplő fiú legszívesebben valamilyen irodai munkát végezne, de megfordult a fejében a sofőrködés is. Barátját, a hasonló korú Nagy Istvánt a szolnoki felderítőkhöz húzza a szíve. Igaz, ott nagyon magasak a követelmények, de ez egyáltalán nem zavarja a jó erőben lévő ifjút.
Ugyancsak ide vágyik az épületburkolónak tanult hajdúnánási Varga Viktor. A tizenhét éves roma fiatal gyermekkora óta katona szeretne lenni. Bátyja annak idején a szolnoki deszantosoknál szolgált, és sokat mesélt testvérének az ottani élményeiről. De ahhoz, hogy Viktor vágya valóra válhasson, előbb le kellene érettségiznie, és jobban el kell mélyednie az angol nyelv rejtelmeiben. A fiú elhatározása erős, így várható, hogy egy-két éven belül bevonul a seregbe.
Gépbemutató
A találkozót amolyan pályára irányítóként szervezte a honvédség. A gyerekeket meghívásos alapon gyűjtötték egybe: azok vehettek részt a reptérlátogatáson, akik a minisztérium által életre hívott bevetéspróbán eredményesen szerepeltek. Ez a rendezvény leginkább a hajdani honvédelmi napokra hajaz: az győz, aki jól felel a kérdésekre, messzebbre dobja a gránátot és pontosan pufogtat a légpuskával.
A száznyolcvan szerencsés fiatalnak felvonultatták a sereg teljes repülőparkját: volt Gripen, Albatrosz és MiG-29-es is. A műsort színesítette egy erőszakos leszállítás, valamint légi parádé és szervizlátogatás. Szemmel láthatóan mindenkinek óriási élmény volt, amikor a készenléti MiG-29-es géppár, nyomában két halvány kacsatojás színűre festett Gripennel hatamas dübörgéssel áthúzott a nézőtér felett. A nap csúcspontja természetesen a katonák által viccesen csak "géptapinak" nevezett bemutató volt. A gyerekek közvetlen közelről is megcsodálhatták a honvédség két büszkeségét, a Gripent és a MiG-29-et. Sok fotó készült mindegyikről - barátnőkkel, haverokkal és nélkülük is.
Szebb a MiG
Megpróbáltuk kideríteni a helyszínen, hogy mit találnak vonzónak a katonai pályában. A tizennégy éves Kovács András a pontosan érkező fizetést, míg osztálytársa, Nagy Balázs a kiszámítható pályát említette. Abonyi Judit szerint mindent megér, hogy ingyen lehet továbbtanulni. Hasonlóan vélekedik Antal Eszter is, szerinte az sem megvetendő, hogy mindemellett állami költségen utazhat külföldre az ember.
Orosz Nóra tanárnő a debreceni Csiha Győző Általános, Közép- és Szakközépiskolából érkezett harminckét diákkal. Egy híján mindenki eljött, akinek felkínálták a lehetőséget. Több gyereket megkérdeztünk, melyik gép tetszik a legjobban. A legtömörebb választ egy tizenöt éves lány, Lajos Júlia adta: "Szép, szép a Jas-39-es, de a MiG-et nem lehet fölülmúlni. A 29-es karcsú, mint a nádszál, két hajtóműve van, így biztonságosabb, mint a másik, jól fordul, könnyű vezetni, és a gép kabinjának a színe jobban megy a pilóták ruhájához." Ezzel az érvvel nehéz vitatkozni.
Lázin Miklós András, Magyar Hírlap
fidesz.hu