A még nem végleges adatok szerint 150 károsultja lehet a 25 éves bajai M. Róbertnek, aki a 2006-ban 30 milliárd forintos forgalmat bonyolító magyarországi internetes kereskedelem piacvezető cégének, a Vatera.hu ügyfeleit csapta be.
M. először tavaly májusban jelentkezett a Vatera.hu-n olcsó memóriakártya-ajánlataival, két hét alatt kiderült azonban, hogy hiába utalták át a vevők a kártyák árát, egyiküknek sem szállított - mondta el Gerő Viktor, a Vatera.hu Kft ügyvezető igazgatója a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) és a Hódmezővásárhelyi Rendőrkapitányság csütörtöki sajtótájékoztatóján. A Vatera.hu ügyfélszolgálata ekkor kizárta, és csalásért feljelentést tett ismeretlen tettes ellen a Nemzeti Nyomozó Irodánál (NNI).
Októberben azonban M. új felhasználói néven ismét bejelentkezett a Vatera.hu rendszerébe, s csakúgy, mint májusban, jóval a bolti ár alatt kínálta a memóriakártyákat. A Vatera.hu ügyfélszolgálat azonosításra szólította fel, s miután nem reagált, ismét kizárták. Az NNI nyomozást rendelt el. Mint minden nyomozás kezdetén, most is ellenőrizték, hogy előttük nem kezdett-e már (például egy károsult feljelentése alapján) nyomozni valamelyik rendőrkapitányság, vagy megyei főkapitányság.
Ekkor derült ki, hogy Hódmezővásárhelyen már közel száz becsapott vaterás ügyében nyomoz a helyi rendőrség. A két nyomozást egyesítették. Az NNI Csúcstechnológia Osztályának nyomozói (akik országos hatáskörrel nyomoznak számítógépes bűncselekmények ügyében, valamint a műsoros Cd, DVD és más, szerzői jogi oltalom alatt álló termékek hamisítói után) a vaterás csaló "elektronikus nyomait" követték. Később a hódmezővásárhelyi nyomozók azok felhasználásával azonosították és fogták el M. Róbertet. A férfinek nem volt egyetlen eladható memóriakártyája sem.
A két bankszámlát, amelyre vevőivel a kártyák árát utaltatta, mások nevére nyittatta; számlánként 50 ezer forintot fizetett értük. A számlákra utalt pénzt mindig egy olyan bank automatánál vette fel, amelyikbe még nem telepítettek kamerát. Óvatossága ellenére M. Róbert nem tudta az összes nyomot eltüntetni maga után. Annak ellenére, hogy több felhasználói nevet is használt, internet-kávézókból bonyolította a tranzakcióit, s mindig ügyelt arra, hogy egykönnyen ne lehessen rátalálni, március 13-án - Paksi Zoltán alezredes, a Hódmezővásárhelyi Rendőrkapitányság bűnügyi osztályvezetőjének közlése szerint egy újabb bűncselekmény előkészülete közben - M. Róbertet elfogta a rendőrség.
A fiatalember - aki ellen csalásért már indult el eljárás a Kecskeméti Városi Bíróságon - előbb mindent tagadott, majd az új törvényi lehetősséggel élve felajánlotta, hogy megtéríti sértettjei kárát. Ez esetben az ügyész végső soron még a vádemeléstől is eltekinthet.
Gazda Tibor alezredes, az NNI Csúcstechnológiai Osztályának vezetője szerint az Internet felhasználók számának rohamos növekedése és az internetes kereskedelem terjedése miatt a jövőben vélhetően mind többen próbálkoznak majd törvénytelen eszközökkel pénzt, illetve pénzt érő információkat szerezni a világhálón.
Az adathalászok és az internetes csalók ellen a tűzfal és a vírusvédelem önmagában kevés: az eddiginél jobban kell figyelniük az Internet felhasználóknak is arra, kinek, milyen adatukat adják meg a világhálón. Gerő Viktor a Népszabadságnak azt mondta: az eset után megszigorították a Vatera.hu vásárlóinak és eladóinak az azonosítását, így reményeik szerint, M. Róbert akcióját mások még nem ismételhetik meg.
Fekete Gy. Attila, Népszabadság
fidesz.hu