Az Ecostat intézet kis- és középvállalati (kkv) konjunktúraindexe 2007 áprilisában 45 százalékra nőtt a márciusi 43,6 százalékról. Ez a mutató a legmagasabb tavaly június óta. A szakértők szerint a ráta az üzleti klíma javulását jelzi. Az elemzésből az is kiderül, hogy ez a vállalati szegmens kedvezőbbnek minősíti a makrogazdasági kilátásokat. Ezzel szemben napi működésüket negatívan befolyásolja a lakossági fogyasztás várható visszaesése, illetve a reálbérek csökkenése. Az intézet felmérése alapján a gazdaság egészét illetően a következő fél évben javulást, illetve változatlanságot vár a cégek harminc-harminc százaléka. A pesszimisták aránya 46 százalékról negyven százalékra csökkent.
Nyolcszázalékos emelkedést mutat az év első negyedében mért K & H kkv bizalmi index. A kis- és középvállalkozói szektor várakozásai azonban a két negyedéve tartó erősödés ellenére továbbra is a negatív sáv közepén mozognak. A K & H Bank felmérése a kkv bizalmiindex-érték mínusz 61 pontról mínusz 53 pontra növekedését hozta. Az emelkedésben a közterhekkel és a monetáris politikával kapcsolatos várakozások pozitív irányba fordulása játszott kiemelt szerepet.
Beruházásaik jövendő helyzetét kedvezőtlenül látják a kis- és középvállalkozások, olvasható ki abból a közös felmérésből, amelyet Kkv-körkép elnevezéssel közölt a Volksbank, a Figyelő és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara. A Kkv-körképnek nyilatkozó cégvezetők úgy tartják: legjobb esetben is vagy szinten maradnak, vagy csökkenek a beruházásaik ebben az évben. A többség azt valószínűsíti, hogy a közeljövőben mérsékli, visszafogja a fejlesztéseit, és csak a legszükségesebb befektetéseket hajtja végre.
Szajlai Csaba, Magyar Hírlap
fidesz.hu