Magyar képviselőkként az uniós és NATO tag Észtország felé a közös intézményi tagságból következő szolidaritáson túl finnugor testvérnépként is kifejezzük támogatásunkat.
Az Észtországot sújtó orosz nyomás, és legfőképpen a gáz- és olajszállítások ismételt politikai célú megakasztása mindennél világosabban igazolja és illusztrálja, hogy az orosz politikai vezetés immár leplezetlenül hatalompolitikai célokra használja fel energetikai pozícióját. Már a 2006. januári orosz-ukrán gázár vita, valamint a 2007. januári orosz-belarusz feszültség is megmutatta, hogy Európa energiaellátás-biztonsága ilyen körülmények között törékeny. A kereskedelmi szerződésekben elvileg garantált gáz- és olajszállítások gyakorlatilag bármikor áldozatul eshetnek a nyers hatalmi politikának, geopolitikai megfontolásoknak. Senki számára nem lehet kétséges, hogy Észtországhoz hasonlóan az egész Európai Unió is kiszolgáltatott helyzetben van, amíg Oroszországtól való jelenlegi energiafüggőségét nem csökkenti.
Ma az unió gázfogyasztásának körülbelül 1/4-e Oroszországból érkezik, ami fokozott biztonsági kockázatot rejt magában. Egyes tagállamok esetében ez az arány akár a 80%-ot is eléri. Ezeknek a kiszolgáltatott tagállamoknak - így Magyarországnak is - különösen fontos, hogy egy esetleges ellátászavar esetén Európa egységesen álljon ki érdekeik mellett, és lépjen fel az energiaszállításon keresztül történő politikai nyomásgyakorlás ellen.
A jelenlegi helyzet a közös európai energiapolitika megteremtésének fontosságára és sürgősségére hívja fel a figyelmet. Az Európai Uniónak egy hangon kell megszólalnia ebben a kérdésben, hiszen csak akkor beszélhetünk erős Európáról, ha ilyen, stratégiai területeken az unió egységesen lép fel. Európa politikájának alakítóiként közös felelősségünk, hogy minden egyes tagállamban megteremtsük az energiaellátás biztonságát. Ezen kihívásra adott válaszunk csakis a szolidaritásra és az ellátásbiztonság zálogát jelentő diverzifikációra épülő közös uniós energiapolitika megalkotása lehet.
fidesz.hu