A román elnöki hivatal pénteki sajtóközleménye szerint Laura Codruta Kövesi főügyész arról értesítette Nicolae Vacaroiu ideiglenes államfőt és Calin Popescu Tariceanu miniszterelnököt, hogy a főügyészség szervezettbűnözés- és terrorizmusellenes főosztálya április 27-én büntetőjogi vizsgálatot indított a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) politikusa ellen.
A dokumentum szerint Vacaroiu arra kérte a főügyészt, hogy őt is tájékoztassák, amennyiben a nyomozás ideje alatt újabb, a miniszter esetleges bűnösségét bizonyító elemek kerülnek felszínre.
A Realitatea TV hírtelevízió szerint az ideiglenes államfő szóvivője közölte: Vacaroiu csak abban az esetben függeszti fel a minisztert, ha újabb bizonyítékokra derül fény. Román hírforrások szerint a miniszternek hétfőn hozzák tudomására az ügyészek, hogy mivel gyanúsítják.
Nagy Zsolt az MTI-nek elmondta: az államelnöki hivatalban működő bizottság előtt is cáfolta már az ügyészek vádjait. Sérelmezte, hogy ezúttal is a médiából kellett értesülnie az ügyében történt fejleményről. "A lehető leghamarabb állok az ügyészek rendelkezésére, hogy tisztázzuk ezt a koholmány-ügyet, amely mindig akkor kerül elő, amikor a romániai belpolitikai válság újabb fordulópontjához ér" - mondta Nagy Zsolt.
Kifejtette: az ügyészségi vizsgálat két nappal azután kezdődött el, hogy az RMDSZ nyilvánosságra hozta álláspontját a Traian Basescu felfüggesztett államfő leváltásáról szóló, május 19-i népszavazással kapcsolatban, vagyis hogy nem támogatják Basescut.
Nagy Zsolt politikai indíttatásúnak tartja az ellene megfogalmazott vádakat, és szerinte az ő ügyét is felhasználják majd a népszavazást megelőző választási kampányban.
A kémbotrány előzményeihez tartozik, hogy 2006 november elején 8,5 százalékkal drágították a gázt. Sajtóbotrány kerekedett, amikor kiderült, hogy a drágulás az OMV olaj- és gázipari vállalat tulajdonában lévő Petrom nyomására következett be. November 22-én a Traian Basescu államfő által elnökölt Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) is összeült, hogy Románia energiabiztonságáról és a Petrom privatizációs szerződéséről tanácskozzon.
Az ügyészek éppen ezen a napon jelentették be, hogy büntetőjogi eljárást kezdeményeznek több jelentős országos vállalat privatizációja kapcsán. A Credit Suisse First Boston két tanácsadóját kémkedéssel, Nagy Zsolt és Codrut Seres volt gazdasági miniszter egy-egy közvetlen munkatársát pedig árulással, bizalmas információk kiszivárogtatásával gyanúsítják.
Hármójuk ellen április 20-án már vádat emeltek az ügyészek. A CSFB második tanácsadójáról az ügyészek csak annyit közöltek, hogy őt azért nem állították a bíróság elé, mert a vaskos vádiratot a gyanúsítottnak nem volt ideje még elolvasni.
Az ügyészek ugyanakkor szétválasztották a szóban forgó személyek iratcsomóját a Nagy Zsolt és Codrut Seres ügyétől. Seres ellen a büntetőjogi eljárást már tavaly december elején elkezdték szinte azonnal, hogy lemondott miniszteri tisztségéről.
Nagy Zsolt helyzete sokáig bizonytalan volt, mert hivatalban lévő miniszter ellen eljárást csak azt követően lehet megkezdeni, hogy az államelnöki hivatalban működő különleges bizottság is megvizsgálja a bizonyítékokat. Ez a döntés hónapokon keresztül váratott magára, végül március 19-én engedélyezték a vizsgálat elkezdését.
A bizottság nem javasolta az ügyészi vizsgálat ejtését, de nem tudott állást foglalni azzal kapcsolatosan sem, hogy léteznek-e megalapozott gyanújelek a miniszter feltételezett bűnösségével kapcsolatban. Ezért is fogalmaz úgy az akkor kiadott közlemény: a bizottság az ügyészi vizsgálat folytatását javasolja, akár büntetőjogi vizsgálat indításával, akár anélkül.
MTI - fidesz.hu