A két miniszterelnök jelenlétében Vlagyimir Jakunyin, az orosz államvasutak vezére és Lubomír Vázny szlovák közlekedési miniszter szándéknyilatkozatot írt alá széles nyomtávú pályaszakasz kiépítésére Kassától Pozsonyig.
"Nem csupán nukleáris fűtőanyagot szállítunk, hanem készek vagyunk részt venni szlovákiai atomipari létesítmények modernizálásában is" - mutatott rá előzőleg Putyin, aki Moszkva melletti rezidenciáján fogadta Ficót.
Lubomir Jahnatek szlovák gazdasági miniszter, aki részt vett ezen a találkozón is, már korábban pártolta egy olyan konzorcium alakítását, amely orosz részvétellel (specialistákkal és technológiával) fejezné be a (magyar-szlovák határhoz közeli) mohi atomerőmű 3-as és 4-es blokkjának építését. Ez azonban a 66 százalékos tulajdonos olasz Eneltől függ - mutatott rá Jahnatek, aki európai-orosz konzorcium létrehozását szorgalmazta két új atomreaktor építésére is a bezárásra ítélt Jaslovské Bohunice-i erőmű helyett.
Fradkovval folytatott megbeszélése után Fico közölte: "kértük az orosz felet, hogy messzemenően segítse elő bármilyen akadály leküzdését, amely a Transpetrol YUKOS-pakettje átruházásának útjában áll".
A Barátság (Druzsba) olajvezeték szlovákai szakaszát üzemeltető Transpetrol 49 százaléka a csődeljárás alatt álló YUKOS olajcég tulajdonát képezi, és az orosz felszámoló biztos a kiárusítására törekszik. De a YUKOS volt nyugati menedzserei bevitték a pakettet egy hollandiai vagyonkezelőbe, és egy amszterdami bíróságon gátolják, hogy a mostani YUKOS-vezetőség rendelkezhessen felette. A Kreml abban érdekelt, hogy egy hozzá hű orosz cég szerezhesse meg ezt a YUKOS-pakettet is. Az 51 százalékos tulajdonos szlovák kormány viszont vissza akarta vásárolni a Transpetrol-pakettet.
Fradkov közölte: "a probléma bonyolult, de van egy minden szinten egyeztetett akciótervünk, és meg fogjuk oldani mindkét ország érdekeivel összhangban".
Putyin rámutatott Szlovákia fontosságára tranzitországként az orosz gáz- és olaj szállításában.
"Megbízható és perspektivikus szállítónak tartjuk Oroszországot" - ismételte meg Fico, amit már a Druzsbát három napra leállító januári orosz-fehérorosz olajvámvita után is hangsúlyozott.
A szlovák kormányfő biztosra vette, hogy az SPP szlovák gázforgalmazónak 2009-re sikerül kedvező hosszú távú szállítási szerződést aláírnia az orosz Gazprommal a jövőre lejáró jelenlegi megállapodás helyett.
Ami az olajat illeti, ahol Szlovákia 98 százalékban orosz importra van utalva, valamivel jobb a helyzet, mert a jelenlegi szerződés csak néhány év múlva jár le - jegyezte meg Fico. A szlovák kormány februárban az orosz olajszállítások növelését kérte, miközben moszkvai lapok a Druzsba alkonyáról cikkeztek.
A Mol, amely a szlovák Slovnaft tulajdonosa is, 2005 elején kötött ötéves szerződést kötött az orosz LUKoillal évi ötmillió tonna olaj szállítására a Druzsbán keresztül Szlovákia és Magyarország számára. Ez a szerződés tehát három év múlva jár le és nem egészen a felét fedezi a Mol vásárlásainak: a magyar cég ugyanis összesen ötmillió tonna olajat vásárol Szlovákia és hatmilliót Magyarország számára.
A Fico jelenlétében jegyzőkönyvet írtak alá a szlovák-orosz üzleti tanács létrehozásáról is. A testület orosz társelnöke Szergej Smatko, az Atomstroiexport vezére, szlovák társelnöke pedig Ludovit Cernak volt gazdasági miniszter lett.
MTI - fidesz.hu