Az elnöki hivatal szóvivője vasárnapi nyilatkozatában részleteke ismertetése nélkül megerősítette, hogy a találkozót pénteken tartották. Ugyanakkor tájékoztatott arról, hogy Horst Köhler a jövő hét folyamán hozza meg a kegyelmi kérvénnyel kapcsolatos döntését.
A német politikai körökben nagy vihart kiváltott találkozóról elsőként a Der Spiegel számolt be legfrissebb számában. A hamburgi hírmagazin szerint azt az alkotmánybíróból lett, a németek körében amúgy nagy tekintélynek örvendő államfő kezdeményezte. Ugyancsak a Der Spiegel tájékoztatott arról, hogy a kormányon lévő konzervatív pártok - elsősorban a kisebbik uniópárt, a CSU - helytelenítették a találkozót, s a leghatározottabban az esetleges elnöki kegyelem ellen foglaltak állást. A Keresztényszociális Unió főtitkára, Markus Söder - mint a lap írta - egészen odáig elment, hogy kilátásba helyezte Horst Köhler 2009 tavaszán lehetséges újraválasztásának megtorpedózását. Köhlert 2004-ben a konzervatív pártok és a szabaddemokrata FDP szavazataival választották meg államfőnek.
Köhler és Klar pénteki találkozója elsősorban konzervatív körökben váltott ki felháborodást. Edmund Stoiber, a CSU elnöke vasárnapi nyilatkozatában bírálta az államfőt. A bajor konzervatív párt vezetője, egyben a tartomány miniszterelnöke helytelenítette azt, s élesen szembehelyezkedett az esetleges kegyelemmel. Stoiber szerint Köhler találkozója egy bebörtönzött terroristával számos német állampolgár körében azt a benyomást keltheti, hogy az állam nagyobb figyelmet fordít a súlyos bűncselekményeket elkövetőkre, illetve a német demokrácia ellenségeire, mint az egyszerű emberekre. Mindez sokak számára a terroristák győzelmeként értelmezhető - fogalmazott a konzervatív politikus.
Elutasította az esetleges elnöki kegyelmet a nagyobbik konzervatív párt, a Német Kereszténydemokrata Unió és az ellenzéki Szabad Demokrata Párt (FDP) több magas rangú politikusa is. Óvatosabb formában - Köhler szuverén döntési jogának tiszteletben tartását kiemelve - bírálta azt a konzervatívok koalíciós partnere, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) is. Az ellenzéki Zöldek viszont védelmükbe vették az államfőt, zsarolással vádolva az őt bírálókat.
Köhler egyébként nem az első német államfő lenne, aki egykori RAF-terroristákat elnöki kegyelemben részesít. Elődei közül az elmúlt években néhány esetben hasonlóan járt el Richard von Weizsacker, Roman Herzog, illetve Johannes Rau is.
MTI - fidesz.hu