A B'Celem (a megszállt területeken érvényesülő emberi jogok izraeli tájékoztató központja) és az Egyének Védelmének Központja által készített dokumentum 73 ciszjordániai palesztin elmondásán alapul, akiket 2005 júliusa és 2006 januárja között hallgatott ki a Sin Bét.
A jelentés szerint az érintetteket őrizetbe vételüktől kezdve rögtön verték és megalázták, hogy "megpuhítsák" őket, mielőtt még a Sin Bét kihallgatja őket. A kihallgatások során, amelyek a beszámolók szerint átlagosan 35 napig tartottak, a fogva tartottakat elszigetelték a külvilágtól és egymástól, rothadó cellákba helyezték, alvásukban hosszasan zavarták, rosszul táplálták, megalázták, fájdalmas testtartásban székhez kötözték.
A nemzetközi jog meghatározásai szerint e módszerek kínzást jelentenek - állapítja meg a két emberjogi szervezet. Az izraeli legfelsőbb bíróság 1999-ben törvényen kívül helyezte a Sin Bét által "mérsékelt fizikai nyomásgyakorlásnak" nevezett eljárásokat, de a jelentés szerint ezek nem tűntek el a gyakorlatból, különösen az "élő bombák" esetében, akiknél - a merényletek megelőzésére alkalmas információk kicsikarása reményében - a módszerek még keményebbek.
A biztonsági szolgálatok kihallgatási módszereit felügyelő igazságügyi minisztérium az emberjogi dokumentumra reagálva azt hangoztatta, hogy a Sin Bét "a törvényeknek megfelelően" végzi tevékenységét, a jelentés pedig "tele van hibákkal, alaptalan állításokkal és pontatlanságokkal". Ha a hadsereg által fogva tartottak verésre panaszkodnak, vagy erőszak nyomai láthatók a testükön, ezek az adatok a katonai rendőrséghez kerülnek kivizsgálásra - tették hozzá a minisztériumban.
MTI - fidesz.hu