Sarkozy a szavazatok 53,06 százalékát kapta a francia elnökválasztás második fordulójában - írja reggeli hírében az MTI.
A kormányzó jobbközép Népi Mozgalom Uniója (UMP) jelöltje, Nicolas Sarkozy a szavazatok 53,06 százalékát kapta a francia elnökválasztás második fordulójában vasárnap a belügyminisztérium végleges adatai szerint.
Ellenfelére, a szocialista Segolene Royalra a választók 46,94 százaléka szavazott.
A választáson igen magas volt a részvétel: a 44 472 198 szavazásra jogosult állampolgár 83,97 százaléka adta le voksát.
A magyar származású Nicolas Sarkozy nyerte meg a franciaországi elnökválasztást a vasárnap tartott második körben. A Reuters által közölt legelső, előzetes eredmények szerint a Sarkozy a szavazatok 53 százalékát kapta az első exit-poll eredmények szerint, megnyerve a játszmát a szocialista Ségolène Royallal szemben, aki az első női köztársasági elnöke lett volna Franciaországnak.
Ez a harmadik (egymást követő) eset, hogy vereséget szenved a választásokon a francia Szocialista Párt.
Igen magas arányú részvétel jellemezte a választásokat: a TNS-Sofres/Unilog felmérése szerint a választók mintegy mintegy 86 százalék adta le voksát. A BBC rámutat: 20 esztendeje nem voksoltak ilyen magas arányban a francia elnökválasztáson. Az érvénytelen szavazatok aránya a Le Figaro információi szerint 3,5 százalék, míg a szavazók 14,5 százaléka nem ment el voksolni.
Royal elismerte vereségét
Az UMP jelöltje az Ipsos és a TNS-Sofres által közölt első felmérések szerint 53 százalékos szavazattal nyert a szocialista politikus 47 százalékával szemben. A CSA és az Ifop még komolyabb szocialista vereségről tud: szerintük Sarkozy a szavazatok 53,2, Royal csak 46,8 százalékát mondhatja magáénak.
Ségolène Royal elismerte vereségét. Úgy fogalmazott: valami megindult, és ez ellen már nem lehet mit tenni.
Ezrek ünnepelnek, erőteljes rendőri készültség
A brit hírügynökség leszögezi: az erőteljes politikai ambíciókkal megáldott politikus, a magyar bevándorló édesapa és a szaloniki, zsidó származású édesanya leszármazottja első próbálkozását követő, első győzelmeként válik az V. Köztársaság hatodik elnökévé. Sarkozy többek közt azt ígéri: 5 százalékos lesz a most 8,3 százalékos munkanélküliség 2012-re
Sarkozyt mintegy 3000 híve ünnepli a Concorde téren - számol be az AFP.
A BBC emlékeztet: az 52 éves politikus a 74 éves Jacques Chiracot váltja, aki 12 évig volt a Francia Köztársaság elnöke.
A nap folyamán több mint 3000 rendőrt vezényeltek Párizs belvárosi részére és több etnikumú külvárosaiba, arra az esetre, ha Sarkozy győzelme ismét lángra lobbanthatja a 2005-ös zavargások lángját. A külvárosok részben afrikai bevándorlókból álló népe őleg szocialista szimpatizáns; a baloldali jelölt veresége esetén zavargásokkal számoltak a hatóságok.
A magyar külügyminisztérium gratulált a francia elnökválasztás győztese, Nicolas Sarkozy győzelméhez. Odze György szóvivő szerkesztőségünknek elmondta: a győzelem új impulzust adhat a francia kapcsolatoknak, amelyek eddig is kiválóak voltak és mindkét ország érdekeit egyformán szolgálták. Biztosak vagyunk abban, hogy Franciaország a jövőben is betölti majd azt a szerepet a kontinens integrációjában, amelyik Magyarország számára is további előnyökkel jár majd - tette hozzá a szóvivő.
A Fidesz a demokrácia győzelmeként értékelte az eredményt. Németh Zsolt a párt külügyi kabinetjének vezetője közölte: azt várják, hogy lendületet kapnak a transzatlanti kapcsolatok és az európai integráció.