Amellett, hogy Romániában szinte megszüntetik az onkológusok képzését, a kormány megváltoztatta a rákgyógyszerek kiosztási rendszerét is, így a betegek sokkal nehezebben jutnak hozzá a megfelelő kezeléshez és orvosságokhoz, mint korábban.
Romániában több mint 370 ezer diagnosztizált rákos beteg van, hivatalos becslések szerint azonban csupán 76 ezret kezelnek közülük.
Ebben az évben a daganatos betegek kezelésére 336 millió lejt (körülbelül 25 milliárd forint) különített el, ami csupán a töredéke annak, amennyit más uniós tagállamok költenek a problémára.
Magukra hagyták őket?
Az egészségügyi minisztérium épülete elé szervezett hétfői tüntetés szervezői azzal vádolják a kormányt, hogy nem törődik a rákos betegek szenvedésével. Szerintük a miniszterek visszatartják a fejlesztéseket, mert a pácienseket nem tartják gazdasági szempontból hasznosnak.
Az egyik rákellenes szövetségnél elmondták: rengeteg beteg keresi fel őket azzal, hogy képtelen hozzájutni a gyógyszereihez, sokuk nő, mell- vagy valamilyen nőgyógyászati daganattal, akik túl voltak már a műtéten és a sugárterápián, de a kemoterápiát már nem kezdték el náluk.
"Az egész országból hívnak minket. Sokan várólistán vannak, de a rák egy olyan betegség, amelynél egyszerűen nem lehet várni" - mondta a rákellenes szervezet, az Asociata Bolnavilor de Cancer szóvivője.
inforadio.hu - -fidesz.hu