fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Súlyos a szegénységben élők helyzete Magyarországon
2007. május 7., 14:09
Sokkal súlyosabb a szegénységben élők helyzete Magyarországon, mint az európai országokban - jelentette ki Beke Márton, a Magyar Szegénységellenes Hálózat munkatársa hétfőn Budapesten.

A múlt pénteken és szombaton Brüsszelben megtartott "Szegénységben élők VI. Európai Találkozóján" Magyarország is képviseltette magát, a találkozóra 25 tagállamból érkeztek szegénységben élő emberek, hogy közvetlenül a döntéshozóknak mondhassák el problémáikat. Beke Márton szerint a magyarországi jogszabályok számos helyen nem felelnek meg a nemzetközi egyezményeknek, nem biztosítják a szegénységben élők szociális biztonságát. Hangsúlyozta, hogy nem az "íróasztal mellett" kitalált szolgáltatásokra van szükség, hanem a szegénységben élők elszigeteltségének csökkentésére, illetve közösségeik megerősítésére. Kiemelte a kormányzat, a helyi döntéshozók, a civil szervezetek, valamint az állampolgárok együttműködésének fontosságát.

Gyimesiné Franyó Borbála, az öttagú magyar küldöttség tagja arra mutatott rá, hogy a fogyatékkal élők hátrányai halmozódnak, kirekesztettségük megmarad a fizikai és kommunikációs akadálymentesítés folyamatos halogatása miatt. Biri Imre, a Magyar Szegénységellenes Hálózat dél-dunántúli régiójának regionális koordinátora, a kistelepülésen élők egyre erőteljesebb ellehetetlenülésére hívta fel a figyelmet, hozzáfűzve, hogy a költségvetés egyensúlyának megteremtése érdekében hozott intézkedések súlyosan érintik a szegénységben élőket. Major Éva, a hajléktalanokat segítő győri szolgálat munkatársa elmondta, hogy az egészségügy átalakítása által okozott társadalmi feszültségeket és az azokat elidéző anomáliákat ismertette Brüsszelben. Schwolcz István, a Magyar Szegénységellenes Hálózat munkatársa az oktatással összefüggésben a tandíj bevezetéséről és a szegénységben élők felsőoktatásban való részvételét nehezítő hatásokról szólt.

A Magyar Szegénységellenes Hálózatot 2004 áprilisában 17 civil szervezet hozta létre annak érdekében, hogy hallhatóvá tegye a szegénységben élők hangját. A szervezet 2004 végén felvételt nyert az Európai Szegénységellenes Hálózat tagjai közé. Az együttműködők közös munkájának eredményeként a hálózat keretében jelenleg megközelítőleg 80 helyi, területi és országos civil szervezet dolgozik együtt a közös célok elérése érdekében.

MTI - fidesz.hu