A testület illetékes szóvivője, Oliver Drewes ugyanakkor a bizottság hétfői brüsszeli sajtótájékoztatóján pozitív példaként kiemelte Magyarországot, ahol - mint mondta - a hasonnevű televíziós játék révén sikerült népszerűvé tenni a programot.
Az évtized elején létrehozott, úgynevezett SOLVIT program (internetes honlapja http://europa.eu.int/solvit) arra szolgál, hogy gyors megoldáshoz segítse azokat a cégeket és állampolgárokat az uniós országokban, amelyek az EU jogrendszerével kapcsolatos gyakorlati problémába ütköznek. Olyan eseteket lehet gyorsan és hatékonyan megoldani vele, amelyekben az uniós jog a panaszosnak ad igazat, de a SOLVIT közbenjárásáig a helyi hatóságok húzódoznak annak betartásától.
A most ismertetett esetek közül néhány hónapon belül megoldották például annak a férfi légi kísérőnek a helyzetét, akit egy portugál légitársaság nem talált elég magasnak ahhoz, hogy alkalmazzon, pedig 1,67 méteres magassága meghaladta a nők számára szabott 1,60-as alsó határt, bár elmaradt a férfiaktól elvárt 1,70-től. Tizenkét hét alatt rendezték egy román buszsofőr problémáját, akit a magyar-osztrák határon folytatott ellenőrzés során az osztrák hatóságok 5 évre kitiltottak az országból, pedig megfelelő okmányokkal rendelkezett rendszeres Románia-Spanyolország útjaihoz. Más uniós országokban dolgozni kívánó orvosok és szolgáltatók ügyét egy-két hét alatt rendezték a SOLVIT révén, de a program nem egy cég problémáját is sikerrel megoldotta.
A friss statisztikából kiderül, hogy tavaly az előző évinek nagyjából megfelelő számú ügyet, 467 esetet igyekeztek megoldani a SOLVIT keretében: ezek 82 százalékban sikerrel végződtek, mégpedig 73 százalékban tíz héten belül. A beadványok 69 százaléka állampolgároktól származott, akik elsősorban társadalombiztosítási (23 százalék), adózási (16) vagy munkajogi (15) problémával fordultak az EU-hoz. A cégbeadványok részaránya 31 százalék volt, ezek főleg külföldi szolgáltatásgyakorlásra vagy termékek más országban történő piacra juttatására vonatkoztak.
MTI - fidesz.hu